Dwóch więźniów przyjęło bierzmowanie
08 lutego 2019 | 15:53 | rk / pz | Cieszyn Ⓒ Ⓟ
Dwóm mężczyznom osadzonym w Zakładzie Karnym w Cieszynie biskup Roman Pindel udzielił 7 lutego sakramentu bierzmowania. Razem z nimi podczas Eucharystii w ekumenicznej kaplicy modlili się m.in. współwięźniowie, przedstawiciele dyrekcji placówki oraz członkowie duszpasterstwa więziennego.
Odsiadujący swe wyroki mężczyźni –28-letni Dawid i 22-letni Patryk – sami poprosili o sakrament uświęcający dojrzałość życia chrześcijańskiego. Do wydarzenia przygotowywali się podczas spotkań z kapelanem więziennym i przedstawicielami wspólnoty, którzy wspierali kandydatów do bierzmowanie modlitwą.
W ekumenicznej kaplicy więziennego budynku, który pamięta czasy monarchii Habsburgów, uczestnicy Mszy św. zapraszali Ducha Świętego do swojego życia, a bp Pindel namaścił głowy mężczyzn olejem Krzyżma Świętego i każdemu z kandydatów proponował przyjęcie znamienia Ducha Świętego, wymieniając imiona, jakie wybrali do bierzmowania.
W homilii biskup wyjaśnił, że sakrament bierzmowania jest udzielany po to, „żeby człowiek był świadkiem”. Sprecyzował, że chodzi o człowieka, „który daje świadectwo o Bogu i Jego Synu, który umarł na krzyżu i zmartwychwstał”. „Świadek, to człowiek, który zaświadcza, że tak się stało, dlatego słucha słowa Bożego, uczestniczy we Mszy św., przystępuje do spowiedzi, modli się” – wytłumaczył i podkreślił, że Duch Święty „staje w mojej obronie, by powiedzieć: nie rób tego”. „Duch Paraklet, obrońca, będzie mnie bronił przed strachem, lękiem, chwiejnością, niepewnością” – zapewnił.
W czasie katechez przygotowujących więźniów do przyjęcia sakramentu bierzmowania kapelan o. Rafał Kogut OFM głosił kerygmat i zachęcał do pogłębienia osobistej relacji z Jezusem. Podczas spotkań była okazja do spowiedzi i Komunii św., uczestnictwa w Eucharystii, modlitwy o uzdrowienie i zwykłych rozmów w kręgu.
Dawid przybrał dla siebie imię Emil. Z kolei Patryk przyjął jako drugie imię Dawid. Obaj wyrazili przekonanie, że dzień bierzmowania dużo zmieni w ich życiu.
Nowo bierzmowani otrzymali od biskupa egzemplarze Pisma Świętego. Ordynariusz pobłogosławił także płaskorzeźbę, którą wykonał jeden z więźniów.
Posługę duszpasterską wśród więźniów cieszyńskich zapewniają na co dzień franciszkanie z pobliskiego klasztoru. Wspierają go w tej posłudze przedstawiciele cieszyńskich wspólnot ewangelizacyjnych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.