Dwudniowa pielgrzymka trzeźwości w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej
27 marca 2022 | 15:59 | apis | Sulisławice Ⓒ Ⓟ
W Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Sulisławicach odbywa się dwudniowa pielgrzymka trzeźwości, w której uczestniczą osoby uzależnione z wielu stron kraju. Okazją do jej zorganizowania jest 115. rocznica urodzin założyciela zakonu zmartwychwstańców, Sługi Bożego Bogdana Jańskiego, nawróconego z wielu uzależnień.
Pielgrzymkę trzeźwości rozpoczęła Msza św., podczas której swoje świadectwa wygłosiły osoby uzależnione i współuzależnione. O. Edward Żakowicz CR, kustosz sanktuarium i zarazem proboszcz parafii przypomniał podczas kazania fazy rozwijania się uzależnienia. Podkreślił, że uzależnienie jest wtedy, gdy dana osoba koncentruje wszystko wokół danego środka uzależniającego, kosztem innych spraw.
– Ten środek psychoaktywny staje się skarbem i bogactwem człowieka. Dla niego zdolny jest poświęcić całe swoje życie. Każdy, kto próbuje wyrwać uzależnionego z nałogu, staje się jego wrogiem, ponieważ zabiera mu najcenniejszy skarb, który uważa za prawdziwy, fałszywie wierzy, że on daje mu życie – dodał duchowny.
Jak podkreślił o. Edward Żakowicz CR, pielgrzymka jest przede wszystkim okazją do wspólnej modlitwy o pokonanie nałogów, wyjście z uzależnień, ale również możliwością wymiany doświadczeń.
– Podczas pielgrzymki obecne są pary, które zmagały się z alkoholizmem jednego ze współmałżonków. Dwie pary osób uzależnionych i współuzależnionych składają świadectwo swojej historii z nałogiem: jaką przeszli drogę, co było dla nich w tym procesie najważniejsze, gdzie znaleźli wsparcie, jakich wartości trzeba się trzymać, aby pokonać nałóg – wyjaśnia proboszcz.
Dzisiaj drugiego dnia pielgrzymki przewidziane są Msze św. w godzinach 8-18, nabożeństwo Gorzkich Żali, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz różaniec w intencji trzeźwości. Na zakończenie dwudniowej pielgrzymki zaplanowano miting otwarty AA dla osób uzależnionych i współuzależnionych.
Zgromadzenie Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa założył 17 lutego 1836 roku w Paryżu Bogdan Jański. Celem wspólnoty jest dążenie do zmartwychwstania społeczeństwa poprzez głoszenie Misterium Paschalnego, głównie w kościelnych apostolatach i przez wychowanie chrześcijańskie.
Zmartwychwstańcy pracują w parafiach i instytucjach, w kilkunastu krajach świata: Australii, Austrii, na Bermudach, w Boliwii, Brazylii, Bułgarii, Białorusi, Kanadzie, Niemczech, Polsce, Słowacji, Ukrainie, USA, we Włoszech i Ziemi Świętej.
Do Sulisławic zmartwychwstańcy przybyli 8 grudnia 1951 r. na mocy decyzji ówczesnego biskupa sandomierskiego Jana Kantego Lorka. Pierwszym sulisławskim proboszczem, wywodzącym się ze Zgromadzenia Zmartwychwstańców został o. Tadeusz Świtek CR, który przybył na nowe miejsce posługi z dwoma braćmi pomocnikami – Stanisławem Bąbą i Klemensem Kłosowskim.
Przedmiotem kultu w sulisławskim sanktuarium jest cudowny obraz Matki Boskiej Bolesnej. Namalowany dwustronnie na desce przedstawia płaczącą Matkę Bożą wraz z cierpiącym Synem. Na awersie widoczna jest głowa Chrystusa na chuście św. Weroniki. Obraz znajduje się w sanktuarium od 1610 r. Umieszczony jest w głównym ołtarzu kościoła. Zasłynął licznymi uzdrowieniami, jakie spowodował.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.