Dwudniowe obchody święta bł. Wincentego Kadłubka
08 października 2010 | 12:38 | apis Ⓒ Ⓟ
Dwudniowe uroczystości ku czci bł. Wincentego Kadłubka – patrona diecezji sandomierskiej rozpoczną się 7 października procesją z relikwiami ulicami Sandomierza oraz pielgrzymką z Włostowa do Karwowa, miejsca urodzin pierwszego dziejopisa narodowego.
W sobotę uroczystości odpustowe odbywać się będą katedrze sandomierskiej. Podczas procesji ulicami miasta przeniesione zostaną relikwie bł. Kadłubka z bazyliki do kościoła Wyższego Seminarium Duchownego pw. Św. Michała Archanioła. Tę cześć obchodów zakończą Nieszpory.
W niedzielę o godz. 10 relikwie ponownie przeniesione zostaną procesyjnie ulicami Sandomierza do katedry, gdzie zostanie odprawiona główna Eucharystia odpustowa.
Również w sobotę odbywać się będą uroczystości odpustowe w Włostowie – rodzinnej parafii bł. Wincentego Kadłubka. Rozpocznie je pielgrzymka z kości kola parafialnego do Karwowa, miejsca urodzin patrona. Zwieńczy ją Msza św. w kaplicy, poświęcenie figury błogosławionego i zabudowy źródełka Jego imienia.
W niedzielę we Włostowie w kościele pw. św. Jana Chrzciciela o godz. 11 Artur Lis wygłosi wykład pt. „Bł. Wincenty Kadłubek w eksplikacji nauczania Karola Wojtyły”. Po nim sprawowana będzie Msza św. odpustowa.
Błogosławiony Wincenty Kadłubek urodził się około 1150 roku w Karwowie koło Opatowa. Był kronikarzem, dziejopisarzem, kancelistą i kapelanem nadwornym Kazimierza II Sprawiedliwego. Najpierw pełnił funkcję prepozyta – przewodniczącego kolegiaty Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu, a następnie został biskupem krakowskim.
Zrezygnował z biskupstwa i ostatnie lata życia spędził w klasztorze cystersów w Jędrzejowie. Został beatyfikowany przez papieża Klemensa XIII. W nawach bocznych jędrzejowskiej świątyni opactwa cystersów przedstawione są sceny z jego życia. Jemu też poświęcono kaplicę. W jej wnętrzu wybudowano ołtarz grobowy, a nim ułożono posrebrzaną trumnę z relikwiami kronikarza.
Dzieje bł. Wincentego Kadłubka nierozerwalnie wiążą się z ziemią sandomierską. Dzieciństwo spędzone w rodzinnym majątku w Karwowie na terenie parafii Włostów, oraz prepozytura w kolegiacie sandomierskiej w latach 1186–1207 sprawiły, że oficjalnie zatwierdzony w 1764 r. kult błogosławionego zaczął dynamicznie rozwijać się w Sandomierszczyźnie.
Obecnie w diecezji trzy parafie posiadają relikwie błogosławionego Mistrza Wincentego. Pierwsze sprowadzono z jędrzejowskiego klasztoru w 1845 r. do bazyliki w Sandomierzu, które umieszczone zostały w relikwiarzu w kształcie katedry na ołtarzu poświęconym błogosławionemu.
Kolejne relikwie znajdują się w włostowskiej parafii w miejscu jego urodzenia w Karwowie na tzw. Górce. Miejscem szczególnie odwiedzanym przez pielgrzymów jest znajdujące się niedaleko źródełko Błogosławionego Wincentego.
Także w parafii św. Kazimierza w Ostrowcu Św. znajdują się sprowadzone z Jędrzejowa relikwie, które otaczane są szczególną czcią przez wiernych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.