Dyrektor białostockiej Caritas: jesteśmy gotowi do pomocy uchodźcom
21 sierpnia 2021 | 08:16 | lk, maj | Białystok Ⓒ Ⓟ
– Jesteśmy w stałym kontakcie ze Strażą Graniczną, tak, by w razie potrzeby dostarczyć jedzenie czy odzież – powiedział KAI ks. Jerzy Sęczek, dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej odnosząc się do sytuacji grupy uchodźców koczującej od kilku dni na polskiej granicy po stronie białoruskiej. Jak podkreśla, w tym momencie do grupy nie ma dostępu. Możliwa jest jedynie komunikacja na odległość.
Dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej ks. Jerzy Sęczek tłumaczy w rozmowie z KAI, że grupa koczująca w lesie na granicy w Usnarzu Górnym znajduje się po stronie białoruskiej. W chwili obecnej nikt poza polską Strażą Graniczną nie ma do nich dostępu, możliwa jest jedynie komunikacja na odległość.
– Jeśli te osoby trafią na Polską stronę nie pozostaną bez opieki – zapewnia ks. Sęczek. Jak podkreśla, migrantami, którzy znaleźli się po stronie polskiej zajmuje się Straż Graniczna. Otrzymują potrzebną pomoc i są przewożeni do strzeżonych zamkniętych ośrodków, m.in. do Białegostoku w przypadku mężczyzn czy Czerwonego Boru (diecezja łomżyńska) w przypadku kobiet i dzieci.
Według danych przekazanych białostockiej Caritas przez Straż Graniczną, od października 2020 trafiło do Polski 1090 osób. Migracja nasiliła się zwłaszcza w lipcu i sierpniu.
Ks. Sęczek informuje, że Caritas jest w kontakcie ze Strażą Graniczą, by w razie potrzeby ofiarować dodatkową pomoc i wsparcie dla potrzebujących. – W porozumieniu z Caritas Polska jesteśmy w stałej gotowości. Kościół jest tu obecny – mówi kapłan. Straż Graniczna zapewnia, że jak na razie jej środki są wystarczające.
Dyrektor białostockiej Caritas informuje też, że jest w kontakcie z bp Krzysztofem Zadarko, przewodniczącym Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, który przebywa obecnie w Białymstoku.
32 migrantów z Afganistanu koczuje od kilku dni przy granicy z Polską w miejscowości Usnarz-Górny (woj. podlaskie). Migranci deklarują chęć zdobycia azylu w naszym kraju. Straż graniczna nie dopuszcza jednak do ich wejścia na teren Polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.