Dyrektor Caritas pozytywnie o projekcie odpisu podatku na pomoc dzieciom w Syrii
28 listopada 2017 | 11:34 | Warszawa / lk / mz Ⓒ Ⓟ
Każda inicjatywa związana z niesieniem odpowiedzialnej i profesjonalnej pomocy potrzebującym jest ważna – ocenił w rozmowie z KAI ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, komentując poselski projekt ustawy, która pozwoliłaby Polakom na zwiększenie 1% odpisu podatku dochodowego o 0,25% z przeznaczeniem na sfinansowanie pomocy medycznej dla dzieci-ofiar wojny w Syrii.
Grupa posłów PO złożyła w Sejmie projekt ustawy o przekazaniu środków finansowych na pomoc medyczną dzieciom z Syrii z podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2017. Chodziłoby o stworzenie możliwości przekazywania przez podatnika składającego zeznanie podatkowe za mijający rok kwoty nie przekraczającej 0,25% podatku na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża z przeznaczeniem na ww. pomoc.
Zdaniem wnioskodawców, przy założeniu, że każdy podatnik występujący z wnioskiem o przekazanie 1% podatku, wystąpiłby dodatkowo również z wnioskiem o przekazanie 0,25% podatku, wejście w życie takich przepisów pozwoliłoby zebrać ok. 150 mln zł na pomoc medyczną dzieciom w Syrii, w tym na budowę szpitala z odpowiednim wyposażeniem.
„Nadzwyczajne warunki egzystencji setek tysięcy dzieci i inne zagrożenia skłaniają, by projekt wszedł w życie począwszy od 1 stycznia tego roku” – apelują autorzy projektu.
Dodają, że wprawdzie skutkiem finansowym ustawy byłoby zmniejszenie dochodów budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego (mają one udział we wpływach z podatku dochodowego), ale z kolei wywołałoby pozytywne skutki społeczne.
Pośrednikiem w przekazywaniu pomocy – w opinii autorów projektu – „najkorzystniej byłby ustawowo umocowany w takich przypadkach Polski Czerwony Krzyż”. Argumentują oni, że w Syrii ma miejsce katastrofa cywilizacyjna, związana z odbywającymi się działaniami wojennymi między wieloma stronami konfliktu.
„Znamienny jest udział, po stronie agresorów, ugrupowania zbrojnego o cechach terrorystycznych ISIS. Kilka milionów mieszkańców opuściło swoje domostwa. Te zaś uległy całkowitej ruinie. Wojna szczególnie uderza w najsłabszych w tym dzieci, które padają ofiarą bombardowań, wysiedleń, braku pomocy medycznej i żywnościowej” – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Finansowa pomoc ze strony Polski na ten cel – według podanych w projekcie danych ze źródeł rządowych – w latach 2012-2016 wyniosła 65 mln. Z tych środków ufundowano szpital polowy w obozie uchodźczym w Libanie.
„Pomocy udzielają również Caritas Polska i inne organizacje pozarządowe. Mimo to, Polska lokuje się w dolnym paśmie udzielania pomocy na głowę ludności, która wynosi w dolarach: Irlandia 19,32, Niemcy-9,53, Czechy-0,83, Polska–0,17, Węgry-0,14. Jednak pomoc jest niewystarczająca, zwłaszcza wobec zagrożeń epidemiami: chorób i głodu” – zaznaczono w uzasadnieniu projektu.
Zdaniem dyrektora Caritas Polska, ks. Marcina Iżyckiego, każda inicjatywa związana z niesieniem odpowiedzialnej i profesjonalnej pomocy potrzebującym jest ważna.
Czytaj także: Papież popiera projekt „Rodzina Rodzinie”
„Natomiast uważam, że wyznaczenie tylko jednego operatora dla Syrii nie jest właściwe. Należy wskazać do wyboru przez podatnika organizacje posiadające status OPP i prowadzące aktualnie (nie zamierzające prowadzić) programy pomocowe w Syrii. Mechanizm przekazywania 0,25% od podatku mógłby być analogiczny, jak w przypadku 1%” – wyjaśnił w rozmowie z KAI.
W opinii dyrektora Caritas Polska, należy na bieżąco analizować sytuację i zapotrzebowanie na konkretne wsparcie poza granicami kraju.
„Te procesy ulegają dynamicznym zmianom, a nie jest znany termin wdrożenia wspomnianego mechanizmu. Z pewnością obecnie każdy wysiłek i systematyczne zaangażowanie organizacji charytatywnych w Syrii jest próbą odpowiedzi na problemy, z jakimi borykają się obywatele tego kraju. Wsparcie w zakresie medycznym stanowią z pewnością duże wyzwanie” – dodaje ks. Iżycki.
Czy zwiększenie możliwości dokonywania odpisu o 0,25% podatku wyzwoliłoby dodatkowy impuls ofiarności wśród polskiego społeczeństwa, i tak już mocno zaangażowanego we wspieranie różnego rodzaju inicjatyw charytatywnych?
Ks. Iżycki nie ma co do tego wątpliwości. Przypomina, że Caritas Polska na co dzień niesie pomoc Syryjczykom, realizując program „Rodzina Rodzinie”.
„Dzięki darczyńcom wspieramy 15 tys. rodzin – ofiar wojny zagrożonych skrajnym ubóstwem. W przypadku przekazywania 0,25% przez ludzi mielibyśmy również niewątpliwy i korzystny aspekt edukacyjny, bo ludzie świadomie przekażą część podatku na pomoc Syrii” – powiedział KAI dyrektor Caritas Polska.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.