Dyrektor Yad Vashem: wizyta papieża stanowiła krok naprzód
12 maja 2009 | 14:43 | ts / maz Ⓒ Ⓟ
To była „ważna i pozytywna” wizyta oraz „krok naprzód” – tymi słowami określił wczorajszą wizytę Benedykta XVI w Instytucie Pamięci Ofiar Holokaustu Yad Vashem jego dyrektor Awner Szalew.
Przemówienie papieża pokazało, że Benedykt XVI intensywnie zajmował się historią judaizmu – uważa dyrektor miejsca pamięci. Dodał jednocześnie, że spodziewał się powtórzenia tych wyraźnych słów potępienia Holokaustu, jakie padły z ust papieża podczas ceremonii powitania na lotnisku Ben Guriona.
W rozmowie z dziennikarzami Szalew w pierwszej reakcji po wizycie Benedykta XVI wyraził zadowolenie, że papież położył nacisk na znaczenie imion – „niech imiona ofiar Szoah nigdy nie zaginą”. Podkreślił w ten sposób, że ofiary zagłady nigdy nie mogą pozostać anonimowe.
Ponadto – według dyrektora Yad Vashem – papieskie wystąpienie „mogłoby być bardziej osobiste” i nazwać sprawców. Dlatego Szalew powiedział, że jego wrażenie jest „podzielone”. Przyznał, że od dawna zna Josepha Ratzingera i dlatego łatwiej mu było zrozumieć formę papieskiego przemówienia.
Również duchowy zwierzchnik memoriału Yad Vashem, rabin Meir Lau wypowiedział słowa zarówno pochwały, jak i krytyki. W izraelskiej telewizji podkreślił pozytywny aspekt papieskiego wystąpienia, jakim było zdecydowane potępienie „negowania, podważania czy zapominania” Holokaustu. Z drugiej jednak strony rabin Lau wyraził rozczarowanie, że w przemówieniu Benedykta XVI „brakowało kilku punktów”, a przede wszystkim, że nie zostali wymienieni z nazwy sprawcy. Skrytykował też, że papież używał czasownika „zabijać” zamiast „mordować”.
Zdaniem rabina Laua, w przemówieniu Benedykta XVI zabrakło osobistych słów współczucia, bólu. Papież nie wyraził swego głębokiego współczucia z powodu ofiar, lecz ubolewanie Kościoła katolickiego. „Nie zauważyłem żadnego «przykro mi» ani «przepraszam» – powiedział rabin. – Ogólnie jednak był to dobry dzień” – dodał. Zauważył jednocześnie, że najlepsze było przemówienie Benedykta XVI na lotnisku Ben Guriona.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.