Dys koło Lublina: Jubileusz 50-lecia Karmelu
06 października 2016 | 08:22 | dab Ⓒ Ⓟ
1 października minęło 50 lat od wydania dokumentu powołującego do życia wspólnotę Sióstr Karmelitanek na Lubelszczyźnie. Jednak historia duchowych córek św. Teresy Wielkiej, na tym terenie sięga XVII w.
Pierwszą lokacją sióstr karmelitanek w Lublinie był istniejący do dziś klasztor p.w. św. Józefa przy ul. Świętoduskiej. W listopadzie 1624 r. zamieszkały w nim siostry z klasztoru św. Marcina w Krakowie. Z powodu licznych powołań, postanowiono zbudować nowy dom zakonny. Stało się to dwadzieścia lat później od założenia poprzedniego. Nowe budynki powstały przy kościele Niepokalanego Poczęcia NMP, zwanym przez dzisiejszych mieszkańców „kościołem Staszica” ze względu na obecnego patrona ulicy, przy której znajduje się świątynia. Na początku XIX w., budynki przy ul. Świętoduskiej przejęli Ojcowie Karmelici Bosi. W wyniku carskiej kasaty zakonów, od 1819 r. siostry zamknęły nowicjat, co skazało zakon na powolne wymieranie. Ostatnia Siostra Karmelitanka umarła w 1870 r. Po jej śmierci, klasztor stał się własnością sióstr szarytek.
W 1966 r. w związku z obchodami Millenium Chrztu Polski, powstała idea restauracji karmelu na Lubelszczyźnie. Jednymi z pomysłodawców są Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński i metropolita krakowski abp Karol Wojtyła. To właśnie z Krakowa, z klasztoru przy ul. Wesołej do Lublina przybyły trzy karmelitanki. Stało się to 1 października 1966 r. Pierwszym miejscem, w którym zamieszkały siostry był dom przy ul. Chmielewskiego. Mimo licznych remontów, nie był przygotowany do potrzeb życia monastycznego, dlatego siostry traktowały go jako miejsce przejściowe.
Dopiero w 1980 r. pomimo sprzeciwów ze strony władz PRL, rozpoczęto budowę nowego klasztoru w Dysie pod Lublinem. Już cztery lata później, karmelitanki przeprowadziły się do nowego budynku, a w 1985 r. abp Bolesław Pylak uroczyście poświęcił Karmel, w obecności licznych biskupów, przedstawicieli karmelitów i kapłanów diecezjalnych. Dyski Karmel stał się „klasztorem matką” dla dwóch ukraińskich domów w Kijowie i Pokotylivce koło Charkowa. W 2000 r. kilka sióstr z podlubelskiego domu, przeniosło się do jerozolimskiej wspólnoty.
Z okazji rocznicy ponownego sprowadzenia do Lublina Sióstr Karmelitanek, w niedzielę 2 października, odbyła się w klasztornej kaplicy uroczysta Msza Święta, której przewodniczył abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. W swojej homilii. hierarcha podziękował siostrom za ich obecność, modlitwę i pracę na rzecz archidiecezji.
Karmel w Dysie jest duchowym zapleczem i wsparciem dla całego lubelskiego Kościoła. Codziennie siostry modlą się o potrzebne łaski dla duchowieństwa i diecezjan. Dodatkowo prowadzą pracownie haftu, gdzie tworzą szaty liturgiczne, obrusy oraz sztandary.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.