Dyskusja o ekumenizmie i rodzinie na VI sesji Synodu archidiecezji katowickiej
19 października 2015 | 10:35 | ks.sk / mz Ⓒ Ⓟ
Na temat ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego oraz wizji duszpasterstwa rodzin dyskutowano w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w czasie VI sesji plenarnej II Synodu Archidiecezji Katowickiej.
Obradom przewodniczył ks. abp Wiktor Skworc. Obecni byli również przedstawiciele Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz Chrześcijan Baptystów.
– Pierwszym miejscem duszpasterstwa jest rodzina. Parafia to przecież wspólnota rodzin – powiedział abp Skworc wprowadzając do obrad VI sesji plenarnej. Zwrócił uwagę, że kluczową rolę w duszpasterstwie rodzin odgrywa Ruch Domowego Kościoła – W tej przestrzeni trzeba się opierać o rodziny i ich świadectwo – zauważył metropolita katowicki.
Arcybiskup katowicki wprowadzając do dokumentu o ekumenizmie nawiązał do I Synodu diecezji. – Trzeba nam zwrócić uwagę, że zmieniły się realia diecezji. Dlatego też zmienia się charakter dokumentu. Prezentowany zatem przez Synod tekst jest otwarty i inspirujący – powiedział.
Metropolita katowicki zachęcił do podejmowania wspólnych inicjatyw z innymi wspólnotami wyznaniowymi. – Możemy być razem w ewangelizacji ulicznej, w duszpasterstwie akademickim. To nie musi być tylko współpraca duchownych, ale też laikatu świeckiego – zauważył.
Sama sesja rozpoczęła się od ostatecznego głosowania nad projektami Komisji ds. Życia Konsekrowanego oraz Komisji ds. Ekonomicznych. Oba dokumenty zostały przyjęte przez zgromadzenie synodalne.
Emocje wzbudziła na sali dyskusja nad projektami kolejnych Komisji: Duszpasterstwa Liturgicznego oraz Podkomisji ds. Głoszenia Słowa Bożego. Pod koniec września i na początku października odbyły się otwarte posiedzenia obu komisji, w których uczestniczyli także zainteresowani członkowie Synodu. Wniesione przez nich poprawki stały się przyczynkiem do dyskusji. – Liturgia zawsze budzi emocje – mówił ks. Leszek Szewczyk, przewodniczący Komisji ds. Duszpasterstwa Liturgicznego. Ostateczny kształt dokumentów obu komisji zostanie poddany pod głosowanie w czasie następnej sesji synodalnej.
W związku z omawianą w czasie sesji tematyką dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego w auli synodalnej pojawili się przedstawiciele innych wspólnot religijnych. Bp. Paweł Anweiler reprezentował Kościół Ewangelicko-Augsburski Diecezji Cieszyńskiej. Jest on równocześnie przewodniczącym śląskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej. W imieniu bp Mariana Niemca (Kościół Ewangelicko-Augsburski Diecezji Katowickiej) głos zabrał ks. Henryk Reske. Na sali był również obecny przedstawiciel Kościoła Chrześcijan Baptystów.
– Serdecznie dziękujemy za możliwość wzięcia udziału w tym posiedzeniu – mówił bp Anweiler. Wyraził on ogromną radość z tego, że dzieło ekumeniczne, przed laty rozpoczęte na Śląsku, trwa do dzisiaj. Podziękował szczególnie za Dni biblijne czy Akademię ekumeniczną. Równocześnie wskazał na płaszczyzny w których współpraca między Kościołami wymaga większego zaangażowania. – Widać to chociażby podczas zawierania małżeństw mieszanych – zauważył.
Delegat bp Niemca zwrócił uwagę na przestrzeń zawierania małżeństw mieszanych, jako na miejsce wymagające „specjalnej troski” – Dobrze by było, gdyby duszpasterze dwóch stron jeszcze lepiej ze sobą współpracowali – zaapelował.
Ważnym głosem na sali było wystąpienie ks. Ryszarda Nowaka, który odnosząc się do projektu dokumentu powiedział, że wspólne wszystkim jest prawo naturalne. Z niego wynikają tożsame, ponadwyznaniowe a nawet ponadreligijne obszary. – Troska o pokój na świecie, o ekologię, charytatywność, ochrona życia. To jest przestrzeń do dawania świadectwa i wskazywania na Jezusa – wymienił ks. Nowak.
W czasie posiedzenia otwartego Komisji ds. Ekumenizmu i Dialogu Międzyreligijnego zostały również przedstawione ustalenia wypracowane przez zespół synodalny ds. ekumenizmu. Postuluje on m.in. działania na trzech poziomach: dialogu z innymi chrześcijanami, dialogu międzyreligijnego oraz dialogu kulturowego z ludźmi dobrej woli, którzy utrzymują, że nie wierzą w Boga.
Niezwykle rozbudowała się w czasie sesji dyskusja nad projektem dokumentu Komisji ds. Duszpasterstwa Rodzin. Przewodniczący wskazał, że priorytetem działań duszpasterskich jest odpowiednie przygotowanie do sakramentu małżeństwa czy pomoc małżeństwom w sytuacjach szczególnych, trudnych, niestandardowych. Wspomniał również, że należy wspierać małżonków żyjących samotnie.
W czasie wystąpienia p. Ewy Porady, diecezjalnego doradcy życia rodzinnego wskazano na ważną rolę doradców życia rodzinnego. – Wydział Duszpasterstwa Rodzin dba o stały nabór, formację oraz rozwijanie wiedzy i umiejętności doradców życia posługujących w archidiecezji katowickiej oraz weryfikację ich kompetencji – zapewniała.
Przewodniczący Komisji stanowczo podkreślił, że kluczową rolę w duszpasterstwie rodzin odgrywa parafia. – To właśnie w niej należy zadbać o organizację bliższego i bezpośredniego przygotowania do sakramentu małżeństwa, o jakość prowadzenia poradni życia rodzinnego w parafii czy organizację katechezy dla dorosłych – powiedział ks. Wandrasz.
Członkowie synodu mieli okazję wypowiedzieć się na temat projektu dokumentu. Na sali padło wiele krytycznych uwag. Zasadniczym zarzutem była ogólnikowość dokumentu, jak również kwestia tego, że nie porusza on kwestii rodziny szeroko rozumianej, a skupia się głównie na małżeństwie. Do dokumentu można stale zgłaszać poprawki, które zostaną omówione w czasie otwartego posiedzenia komisji, a całość zostanie przedstawiona do głosowania w czasie najbliższej sesji.
Kolejna sesja plenarna odbędzie się 7 listopada i zaprezentowane na niej zostaną projekty Komisji ds. Duchowieństwa i Komisji ds. Powołań i Formacji do Prezbiteratu.
Synod diecezjalny to najważniejsze ciało doradcze biskupa. W fazie plenarnej synodu, uczestniczą określeni przez prawo, wybrani delegaci. Celem synodu jest przyjrzenie się obecnemu stanowi Kościoła lokalnego oraz zaprezentowanie jego wizji na najbliższe lata.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.