Dyskusja o przyczynach kryzysów księży w Polsce
21 kwietnia 2024 | 16:04 | ks. Tomasz Trzaskawka, tk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Przyczyny kryzysów księży w Polsce i porzucania stanu kapłańskiego, z wyakcentowaniem aspektów ludzkich, duchowych i instytucjonalnych omawiano wczoraj w Warszawie. Swoją piątą, ogólnopolską sesję zorganizował Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce, który działa przy Komisji Duchowieństwa KEP.
Celem tej refleksji było lepsze rozeznanie tego, jak można zapobiegać kryzysowym sytuacjom dzięki formacji kapłańskiej i wprowadzaniu zmian w życiu wspólnot kościelnych – przekazał KAI ks. Tomasz Trzaskawka, sekretarz Zespołu.
Podczas spotkania, które odbyło się 19 kwietnia podkreślano m.in., że szczególnie ważne jest kształtowanie osobowej więzi każdego prezbitera z Bogiem i wspólnotą Kościoła, a także metodyczna, integralna i mocno wspierana przez diecezję praktyka formacji stałej.
Prelegentem, który wprowadził w debatę, był ks. dr Tomasz Pocałujko, pracownik Dykasterii ds. Duchowieństwa. Sesji przewodniczył bp Damian Bryl, biskup kaliski, a w gronie ponad 60 uczestników był bp Viktors Stulpins, przewodniczący Konferencji Episkopatu Łotwy.
Do udziału w sesjach Zespołu ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce zaproszeni są duchowni z całej Polski, a zwłaszcza odpowiedzialni za stałą formację kapłańską w diecezjach i zgromadzeniach zakonnych. W spotkaniach uczestniczą także pracownicy kurii diecezjalnych i instytutów formacji kapłańskiej, przedstawiciele wydziałów teologicznych oraz wychowawcy seminariów duchownych i domów zakonnych.
Pierwsze cztery sesje odbyły się w roku 2023. Omawiano tematy: „Tożsamość prezbitera”, „Kulturowy, społeczny i kościelny kontekst życia, posługi i formacji prezbiterów w Polsce”, „Koncepcja formacji stałej prezbiterów” oraz „Intelektualny, pastoralny i misyjny wymiar formacji prezbiterów”. Kolejna sesja odbędzie się w czwartek 20 czerwca br.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.