Drukuj Powrót do artykułu

Dyskutowana jest możliwość święcenia żonatych mężczyzn

23 stycznia 2018 | 11:06 | Watykan / st (KAI) / mip Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Pixabay.com

 Jedną z rozważanych obecnie możliwości jest kwestia święcenia na kapłanów mężczyzn żonatych, tzw. viri probati – stwierdził kard. Beniamino Stella. Jego wypowiedź w książce watykanisty Fabio Marchese Ragona “Wszyscy ludzie Franciszka” cytuje na portalu Vatican Insider Andrea Tornielli.

Prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa przestrzega przed traktowaniem tej możliwości w kategoriach ideologicznych, czy też instrumentalnie, zauważając że w niektórych regionach świata, jak na przykład w Amazonii czy na wyspach Pacyfiku boleśnie odczuwany jest brak księży. Być może kwestia ta zostanie podjęta podczas planowanego na rok 2019 Synodu dla Amazonii.

Kard. Stella dodaje, że jedna ze studiowanych możliwości to święcenie„starszych” mężczyzn o wypróbowanej wierze (tzw. viri probati), wskazanych przez wspólnotę wierzących, służących poprzez sprawowanie sakramentów jej uświęceniu. Nadal troszczyli by się oni o swoją rodzinę, a ich posługa łączyła by się z pracą zawodową i dotyczyła by miejsca zamieszkania.

Czytaj także: Kto popiera i darzy sympatią papieża Franciszka?

Natomiast kapłani celibatariusze mieli by odpowiadać za większe obszary a także formację wspólnot wierzących i samych „starszych”. Jednocześnie zaznacza, że jest to jedynie hipoteza, która domaga się pogłębionej refleksji.

Wersja do druku

Przeczytaj także

22 stycznia 2018 10:29

Wołanie o pokój - wspólną modlitwą i wezwaniem do świadectwa

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.