Dziedziniec Pogan
25 marca 2011 | 02:43 | RV/ ms Ⓒ Ⓟ
Spełnia się marzenie Benedykta XVI o nowym dialogu z niewierzącymi. W Paryżu został otwarty tzw. Dziedziniec Pogan: przestrzeń dialogu i spotkania wierzących z niewierzącymi.
Paryska inauguracja trwa dwa dni i odbywa się w czterech miejscach dla podkreślenia różnych płaszczyzn dialogu. Najpierw w siedzibie UNESCO, gdzie jest mowa przede wszystkim o kulturze. Jutro przed południem na Sorbonie pałeczkę dialogu przejmą filozofowie. Po południu w Instytucie Francuskim rozważane będą społeczne skutki takiego dialogu. A na zakończenie tych dwudniowych imprez przewidziano program skierowany do szerokiego odbiorcy, w szczególności do młodzieży. Odbędzie się on przed katedrą Notre Dame. Będzie tam można podyskutować, obejrzeć film czy sztukę teatralną. Tam też zostanie zaprezentowane wideo-przesłanie Benedykta XVI. Równolegle przez cały ten czas Wspólnota z Taizé będzie animować czuwanie modlitewne w paryskiej katedrze.
Wybór Paryża jako miejsca inauguracji nowej papieskiej inicjatywy nie był przypadkowy – twierdzi o. Laurent Mazas z Papieskiej Rady ds. Kultury, któremu powierzono przygotowanie tego wydarzenia.
„Paryż to miasto oświecenia – powiedział Radiu Watykańskiemu duchowny należący do Wspólnoty Św. Jana. – Powierzając nam tę inicjatywę Papież zaznaczył, że należy wyjść z dialektyki opozycji między dziedzictwem wiary a dziedzictwem oświecenia. Francja jest symbolem świeckości, niekiedy dość agresywnej czy wręcz laickiego integryzmu. Z tego względu wybraliśmy Paryż. Właśnie po to, by zgodnie w ideą Dziedzińca Pogan wyjść ze świątyni, na zewnątrz, pójść do ojczyzny laickości i tam spróbować coś zapoczątkować, aby kwestia Boga powróciła do społeczeństwa, znalazła się w centrum jego uwagi”.
„Zarazem jednak Papież przestrzegł nas, że ludzie niewierzący nie chcą być przedmiotem ewangelizacji. A zatem ta inicjatywa nie jest ewangelizacją we właściwym tego słowa znaczeniu. Jednakże wszelki dialog służy przebudzeniu ducha, serca. Kiedy ja jako chrześcijanin spotykam się z niewierzącym, muszę być gotów przyjąć jego pytania. I na odwrót, również ja, jako chrześcijanin, muszę dać szansę niewierzącym, by mogli poznać to wspaniałe dziedzictwo, które otrzymałem za pośrednictwem Pisma Świętego i tego wszystkiego, co wiara ukształtowała w naszym społeczeństwie” – podkreślił ks. Mazas.
Pierwsze z czterech spotkań inauguracyjnych już się rozpoczęło. Wstępne pytania w nowym dialogu Kościoła z ateistami postawił kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury. Do tej rzymskiej dykasterii Jan Paweł II włączył w 1993 r. powstały po Soborze Sekretariat dla Niewierzących. „Jak żyć razem w sprawiedliwości i wolności? – pytał kard. Ravasi. – Czy nie stoimy dziś wobec pilnej potrzeby nowego dialogu między chrześcijanami i ludźmi dobrej woli?”.
Na te i inne pytania odpowiadają zaproszeni prelegenci, m.in. były włoski premier Giuliano Amato, ambasadorka Maroka przy UNESCO Aziza Bennani, założyciel Wspólnoty Arka Jean Vanier, a także czeski ambasador Pavel Fischer. Tego ostatniego poproszono o zabranie głosu nieprzypadkowo, gdyż to właśnie wizyta Benedykta XVI w Czechach w 2009 r. i pozytywny odbiór, z jakim spotkał się on w najbardziej zateizowanym kraju Europy, skłoniły papieża do otwarcia tego nowego rozdziału w dialogu Kościoła z niewierzącymi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.