Dzięgielów: jutro rusza luterański Tydzień Ewangelizacyjny
01 lipca 2011 | 10:26 | rk Ⓒ Ⓟ
Pod hasłem „Mówcie prawdę” jutro 2 lipca rozpocznie się 62. Tydzień Ewangelizacyjny w Dzięgielowie – największe w Europie spotkanie Kościoła luterańskiego i jedno z największych wydarzeń ekumenicznych. W tegorocznym przedsięwzięciu weźmie udział kilka tysięcy ludzi z kraju i zagranicy – szacują organizatorzy.
Pod gigantycznym namiotem będą się odbywały główne wykłady i spotkania ewangelizacyjne. Codziennie przed południem uczestnicy mogą wziąć udział w seminariach o różnorodnej tematyce. Organizowane są zajęcia dla dzieci.
Bożena Giemza z Centrum Misji i Ewangelizacji (CME) Kościoła ewangelicko-augsburskiego informuje, że w tym roku wiele dyskutowanych tematów będzie dotyczyć m.in.: przemocy w relacjach, rodzinach, szkołach i miejscach pracy, a także w zabawie i w seksie. „Wykładowcy spróbują odpowiedzieć na pytanie czym jest i do czego prowadzi przemoc” – dodaje organizatorka.
Część programu skupi się na tematach dotyczących komunikacji. Iwona Holeksa, duszpasterz i teolog ewangelicki poprowadzi seminarium nt. jak rozmawiać z osobą przechodzącą przez trudne doświadczenia, natomiast Emilia Moddelmog-Anweiler wskaże, jak społeczne mechanizmy komunikacji i percepcji ułatwiają i utrudniają życie. Zrobi to w oparciu o wyniki badań ankietowych przeprowadzonych w Bielsku-Białej i okolicy wśród uczniów, studentów i nauczycieli, na temat tolerancji religijnej, etnicznej i kulturowej.
Więcej informacji znajduje się na http://www.cme.org.pl/index.php?D=344
Dzięgielów to mała wioska koło Cieszyna. Coroczne tygodniowe spotkania ewangelizacyjne mają tu długą tradycję. Najpierw przez 8 lat odbywały się na Górnym Śląsku. Od 1958 r. zaczęto organizować je na terenie Diakonatu Ewangelickiego „Eben-Ezer” w Dzięgielowie. TE ma charakter otwarty i międzywyznaniowy.
Wydarzenie ma charakter ekumeniczny. Choć organizuje je Kościół luterański, adresowane jest do chrześcijan różnych wyznań. Z zaproszenia korzystają wierni różnych Kościołów.
Ze statystyk CME wynika, że zazwyczaj ok. 65 proc. uczestników stanowią wierni Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Największą inną grupą wyznaniowa są katolicy, którzy w 1998 r. stanowili ponad 16 proc. uczestników (jednak w 2003 już tylko ok. 7,5 proc.). Kilkanaście procent uczestników nie określa swojej przynależności wyznaniowej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.