Dziekan wydziału, na którym wykładał Karol Wojtyła: studiowanie filozofii uczy logicznego myślenia
03 września 2020 | 18:54 | pr / hsz | Lublin Ⓒ Ⓟ
Studiowanie filozofii uczy przede wszystkim logicznego myślenia, które jest niezwykle istotne w późniejszej pracy, np. w korporacjach – podkreśla dziekan Wydziału Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, prof. Marek Lechniak.
Prof. Lechniak przypomina, że Wydział Filozofii jest jednym z najstarszych na KUL. „W pracy badawczej startowaliśmy z myśli tradycji filozofii klasycznej. Przez wiele lat – aż do wyboru na papieża – naszym profesorem, kierownikiem Katedry Etyki, był Karol Wojtyła. To także rzutuje na naszą obecną działalność” – mówi dziekan.
Dodaje, że obecnie wydział tworzą cztery kierunki: filozofia, antropologia stosowana (w języku angielskim), retoryka stosowana i kognitywistyka.
„Filozofia zajmuje się całokształtem wiedzy z wielu dziedzin. To stare zagadnienia, takie jak natura człowieka, ale też nowe – bioetyka, czyli na przykład aspekty przedłużania życia ludzkiego. Na wydziale prowadzimy również m.in. badania nad etyką wykorzystywania samochodów autonomicznych (za których prowadzenie odpowiada komputer pokładowy, a nie kierowca)” – podkreśla prof. Lechniak.
Zaznacza też, że absolwenci filozofii znajdują pracę m.in. w dużych korporacjach, instytucjach kultury oraz robią kariery naukowe.
Karol Wojtyła pracował na KUL najpierw jako ksiądz, potem biskup, arcybiskup i kardynał. Rozpoczął pracę w październiku 1954 r. wykładami zleconymi z etyki. W 1956 r. był już kierownikiem Zakładu i Katedry Etyki na Wydziale Filozofii. Prowadził zajęcia w formie wykładów, ćwiczeń, seminariów. Pracę naukowo-dydaktyczną godził z pracą kapłańską i nie rezygnował z niej pomimo przybywających mu obowiązków. Miał na KUL spore grono oddanych przyjaciół i uczniów, którzy w czasie wspólnych wakacyjnych wypraw nazywali go Wujkiem.
Na wydziale, z którym związany był św. Jan Paweł II, trwa jeszcze rekrutacja (więcej informacji TUTAJ).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.