Dziękczynienie za kanonizację abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego
13 grudnia 2010 | 11:49 | ks.an (KAI) Ⓒ Ⓟ
Za dar kanonizacji św. abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego dziękowano 12 grudnia we włocławskiej bazylice katedralnej. Mszy św. przewodniczył bp Wiesław A. Mering, a koncelebrował bp Stanisław Gębicki. W Eucharystii uczestniczyły siostry zakonne, wśród których najliczniejszą grupę stanowiły Franciszkanki Rodziny Maryi – ze zgromadzenia założonego przez św. Zygmunta Felińskiego, a także alumni WSD oraz wierni.
Homilię wygłosił ks. prałat Lech Król, który w nawiązaniu do czytań mszalnych wskazał na podobieństwo dróg życia świętych: Jana Chrzciciela i Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. „Jeden i drugi odważnie wskazywali na Chrystusa oraz radykalnie realizowali misję zleconą im przez Pana” – mówił kaznodzieja. Mimo że święci ci żyli w różnych czasach i okolicznościach, połączyła ich wielka miłość do Boga oraz pragnienie poświęcenia wszystkiego w Jego Imię. Obydwaj byli nierozumiani i odrzuceni przez ludzi im współczesnych, jednak niezachwianie trwali na obranej drodze, wypełniając w swoim życiu najświętszą wolę Boga. Ks. Król przedstawił najważniejsze elementy biografii arcybiskupa Zygmunta, ukazując je na tle ówczesnych wydarzeń z historii powszechnej. Kaznodzieja wskazał na niezłomną postawę świętego, który mimo represji i ataków całą ufność pokładał w Panu.
Św. Zygmunt Szczęsny Feliński (1822-1895) w latach 1862-1883 był arcybiskupem warszawskim. Jego bezkompromisowa postawa wobec represji władz zaborczych oraz wierność Kościołowi stały się przyczyną dwudziestoletniego wygnania. W 2002 r. Jan Paweł II beatyfikował tego wielkiego pasterza i niezłomnego świadka Ewangelii, a 11 października 2009 r. Benedykt XVI zaliczył go w poczet świętych. Założone przez św. Zygmunta Felińskiego w 1857 r. Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi posiada na terenie naszej diecezji trzy domy zakonne: we Włocławku, Ciechocinku i Lubieniu Kujawskim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.