Dziękczynienie za 15 lat KAI
12 stycznia 2009 | 16:35 | lk, kw, awo, tk /a. Ⓒ Ⓟ
Przedstawiciele mediów ogólnopolskich i lokalnych, świeckich i katolickich, arcybiskupi z kard. Józefem Glempem na czele, dziennikarze i korespondenci KAI wzięli udział w obchodach 15-lecia Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Spotkanie odbyło się w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.
Do wspólnej i pogłębionej refleksji nad prezentowaniem spraw Kościoła w mediach zachęcił polskie środki przekazu prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej, Marcin Przeciszewski. Złożonej i bogatej rzeczywistości nie można redukować niemal wyłącznie do opisu konfliktów i sytuacji kryzysowych – powiedział szef KAI podczas obchodów 15-lecia Agencji.
„Będąc dziennikarzem mam wrażenie, że w polskich mediach w ostatnich latach dzieje się coś niepokojącego” – powiedział Przeciszewski dodając, „w okresie coraz bardziej brutalnej konkurencji, następuje swego rodzaju „tabloidyzacja”.
„Bardzo cierpi na tym sposób prezentacji życia politycznego, gdyż czytelnik odnosi wrażenie, że jest to coś obrzydliwego, równie cierpi na tym opis życia Kościoła” – ocenił Przeciszewski apelując do mediów „o wspólną, pogłębioną refleksję, jak wyjść z tego zaułka”.
Redaktor naczelny KAI przyznał, że „bez optymizmu zbudowanego na najgłębszych podstawach, w Kościele pracować się po prostu nie da” bowiem będąc w samym centrum tej wspólnoty obserwuje się z jednej ogrom zjawisk wzniosłych ale z drugiej także ludzką słabość i grzech. „Owszem, wiara wystawiana jest na szczególną próbę” – dodał prezes KAI.
Przeciszewski podziękował obecnym na sali przedstawicielom hierarchii Kościoła za partnerski styl współpracy, co w pewnym stopniu przeczy powszechnej opinii, że Kościół w Polsce nie traktuje świeckich poważnie. „Nie tylko sam fakt istnienia KAI, ale i atmosfera w jakiej pracujemy od 15 lat pokazuje, że – pomimo występujących niekiedy napięć i trudności – jest to opinia zbyt kategoryczna. Warto to podkreślić” – powiedział szef Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Spotkanie poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce, abp. Józefa Kowalczyka w kaplicy Konferencji Episkopatu Polski. Wraz z nim koncelebrowali także metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, metropolita lubelski abp Józef Życiński, sekretarz generalny Episkopatu Polski bp Stanisław Budzik i biskup bydgoski Jan Tyrawa oraz wielu duchownych.
„KAI jest po to, by przygotować drogę Duchowi Świętemu, który po odejściu Chrystusa zajmuje Jego miejsce w świecie” – powiedział podczas homilii abp Gądecki. Hierarcha nawiązał w ten sposób do dzisiejszego czytania z Ewangelii św. Jana. W fragmencie tym Jan Chrzciciel mówi: „Ja nie jestem Mesjaszem, ale zostałem przed nim posłany (…) Potrzeba, by On wzrastał, a ja się umniejszał”. Tak jak kiedyś Jan poprzedzał Mesjasza, tak zadaniem KAI, zdaniem metropolity poznańskiego, jest poprzedzanie Ducha Świętego.
Aby tak się stało, dziennikarze i cały zespół KAI powinni pracować zgodnie z etyką chrześcijańską i zawodową. Jak zauważył abp Gądecki, miłość zakazuje niepotrzebnego mówienia. W pracy dziennikarskiej należy też powstrzymać się od pochopnego posądzania bliźnich, być ostrożnym w ujawnianiu tajemnic, a krytykę stosować tylko wtedy, gdy wypływa ona z miłości. Najważniejsza jest jednak odpowiedzialność przed Bogiem za każde słowo, bowiem „Z każdego bezużytecznego słowa, które wypowiedzą ludzie, zdadzą sprawę w dzień sądu” (Mt 12, 36). Swoją homilię hierarcha zakończył wezwaniem do Ducha Świętego, aby w Polsce nie zabrakło odważnych pracowników mediów, zdolnych do poszukiwania prawdy i budowania wspólnoty między ludźmi w epoce masowej komunikacji.
Nuncjusz apostolski zabierając głos podczas jubileuszowej sesji podkreślił, że powołanie do życia KAI było wielkim wydarzeniem w życiu Kościoła, gdyż „po raz pierwszy w tej szerokości geograficznej zaistniała instytucja, która służy wszystkim zainteresowanym w Polsce, Europie i świecie informacjami z życia i działalności Kościoła katolickiego, a także innych Kościołów i wspólnot wyznaniowych”. Zdaniem abp. Kowalczyka KAI przyczyniła się w znaczący sposób do tworzenia nowej świadomości społecznej w Polsce, a także właściwego rozumienia roli i znaczenia mediów. Dyplomata watykański zwrócił też uwagę, na wkład KAI w przygotowanie papieskich pielgrzymek do Polski.
Współpracę przy tych pielgrzymkach wspomniał także Prymas Polski wskazując na przemiany, jakie dokonały się w ostatnim 15-leciu w stosunkach państwo-Kościół i roli mediów, w tym KAI, w tych procesach. Kard. Józef Glemp podkreślił też znaczącą rolę świeckich. Gdy powstawała KAI, „trzeba było zawierzyć świeckim i na tym zawierzeniu źle nie wyszliśmy” – stwierdził Prymas Polski.
Z kolei przewodniczący Rady Programowej KAI, abp Józef Życiński zwrócił uwagę na rolę tej agencji w w przełamywaniu stereotypów i schematów dotyczących Kościoła. Odnosząc się do sytuacji mediów stwierdził, że udało się przezwyciężyć problemy techniczne, ale obecnie etyka nie nadąża za techniką.
Podczas spotkania zaprezentowano również nowy kształt serwisu Katolickiej Agencji Informacyjnej www.ekai.pl. Codziennie publikowane są w nim newsy z życia Kościoła w Polsce zarówno z dużych, jak i małych miast, z Polski, Watykanu i całego świata. W serwisie obecne są gorące tematy poruszane we wszystkich mediach, nie brak też informacji o tym, co dzieje się blisko internauty – w jego diecezji czy parafii.
Znaleźć tu także można informacje o działalności wyznawców innych religii. Codziennie na portalu www.ekai.pl publikowane są aktualne komentarze duchownych, polityków i specjalistów z różnych dziedzin. Są to komentarze przedstawiające stanowisko Kościoła w istotnych sprawach, których nikt inny wyjaśniać nie próbuje.
Codziennie na ekai.pl dostępne jest także „coś dla ducha” – ewangelia i rozważania na każdy dzień, które pozwalają na bieżąco śledzić liturgię Kościoła. Serwis publikuje też ciekawostki – czasami poważne, a nieraz śmieszne, fascynujące wydarzenia i zjawiska związane z życiem religijnym.
Tylko w serwisie KAI dostępne są wszystkie przemówienia papieskie – zarówno te wygłoszone podczas audiencji ogólnych, przed modlitwą Anioł Pański, homilie i kazania oraz inne teksty Następcy św. Piotra. Na portalu znajdują się także dokumenty Kościoła – od soborowych dekretów i papieskich encyklik po komunikaty z zebrań episkopatu i listy pasterskie poszczególnych biskupów. Internauta dotrze także do niezbędnika chrześcijanina w Europie, czyli niezbędnych informacji o chrześcijańskich korzeniach Europy, a także do dokumentów Kościoła i wypowiedzi hierarchów o Unii Europejskiej.
Na www.ekai.pl dostępna jest również baza wszystkich wspólnot religijnych w Polsce – nieocenione źródło wiedzy i informacji.
Portal udostępnia swoje łamy dla publicystów i komentatorów katolickich – blogi na www.ekai.pl piszą wyjątkowe kobiety: teolog Monika Waluś, s. Jolanta Olech czy Mira Jankowska, twórczyni Mistrzowskiej Akademii Miłości.
Serwis www.ekai.pl tworzony jest przy pomocy nowoczesnych technologii dostępnych w internecie oraz za pośrednictwem różnych form przekazu dziennikarskiego. Twórcy portalu dbają nie tylko o jego treść, ale też o wygląd i wygodę użytkowników. Już wkrótce na ekai.pl znajdzie się jeszcze więcej zdjęć, nagrań audio i video. Do jego współtworzenia – poprzez udział w sondzie, wypowiedzi na forum i przysyłanie zdjęć i informacji – zaproszeni są także internauci.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.