Dziękczynienie za wpisanie katedry na listę Pomników Historii
06 stycznia 2019 | 19:55 | ks.an | Włocławek Ⓒ Ⓟ
Barwny Orszak Trzech Króli oraz Msza św. we włocławskiej katedrze pod przewodnictwem bp. Wiesława Meringa to główne punkty obchodów uroczystości Objawienia Pańskiego we Włocławku, które w tym roku przebiegały pod znakiem dziękczynienia za wpisanie bazyliki katedralnej na prezydencką listę Pomników Historii. Na zakończenie liturgii odśpiewano uroczyste Te Deum laudamus. Swoją rocznicę święceń biskupich obchodził też biskup pomocniczy Stanisław Gębicki.
„Nasza katedra o ponad sześćsetletniej historii, w której modlili się polscy władcy oraz nawiedził ją św. Jan Paweł II, jest dla nas powodem do dumy i stąd wpisanie jej na prezydencką listę Pomników Historii należy uznać za wydarzenie historyczne i wyjątkowe” – napisał w słowie skierowanym do wiernych diecezji biskup włocławski, o czym na początku uroczystości przypomniał kustosz katedry ks. prał. Michał Krygier, witając uczestników święta.
Do włocławskiej katedry oprócz świeckich mieszkańców miasta przybyli także duchowni: bp Stanisław Gębicki świętujący w tym dniu 19 rocznicę święceń biskupich, wikariusz generalny, wikariusze biskupi, prepozyci Kapituł, Kapituła Bazyliki Katedralnej oraz księża pracujący w mieście; a także przedstawiciele władz: minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, wicewojewoda kujawsko-pomorski, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego, posłowie na Sejm RP, prezydent miasta Marek Wojtkowski, panie wiceprezydent, radni miejscy oraz przedstawiciele różnych środowisk politycznych, samorządowych, naukowych i gospodarczych miasta.
W homilii bp Mering przypomniał o trzech symbolicznych latach dla włocławskiej katedry i miasta. Rok 2018 odsyłający nas do stulecia odzyskania niepodległości, wolności. „Dlatego próbowaliśmy zrobić wszystko w minionym roku, żeby cała diecezja, ale bardzo szczególnie ta bazylika, uczestniczyła w ważnych wydarzeniach związanych z tym świętowaniem. Jestem pewien, że przebiegły one godnie” – mówił kaznodzieja.
Rok 2019 to rok stulecia odnowienia więzi ze Stolicą Apostolską. Bp Mering przypomniał, że do Włocławka przyjeżdżał przyszły papież Pius XI, którego popiersie zdobi północną ścianę bazyliki, i „które tak drażniło Niemców, że kiedy w 1939 roku wkroczyli do naszego miasta, pierwsza rzecz, którą zniszczyli, sprofanowali, to było właśnie to popiersie. Trzeba, żeby mieszkańcy Włocławka mieli tego świadomość, żeby uczyli się słusznej i dobrej dumy ze swojego miasta, której tradycji nie zniszczyły nawet siermiężne lata komunistyczne” – apelował hierarcha.
To także rok 450-lecia najstarszej szkoły wyższej we Włocławku – wyższego seminarium duchownego. W tym kontekście bp Mering przypomniał, że w czasie ostatniej wojny absolwenci tego seminarium wraz z bł. bp. Michałem Kozalem złożyli ofiarę ze swojego życia. „O nich chcemy pamiętać, bo ludzka pamięć jest zawodna. Gdzieś brakuje tej świadomości, po czyich śladach idziemy, krocząc ulicami naszego miasta, modląc się tutaj w bazylice. Ponad 50 procent duchowieństwa diecezji włocławskiej oddało życie w czasie drugiej wojny światowej” – podkreślił kaznodzieja.
Biskup włocławski przypomniał o innym wydarzeniu związanym z 2019 rokiem: jest to rok dziękczynienia za to jedyne w historii tego kościoła wydarzenie, jakim stało się umieszczenie bazyliki katedralnej na liście Pomników Historii. Ta uroczysta Msza, to jest nasze dziękczynienie za tę decyzję, która z jednej strony jest głęboko zrozumiała i uzasadniona wobec historii, która tutaj się działa, w tych murach, na tych posadzkach – tu rodzili się święci. To dlatego Jan Paweł II mógł pisać tyle pięknych słów o naszym mieście. Ocaliły się listy, w których jest tyle dobrych, ciepłych słów uznania dla naszego miasta, a którego tradycje i dumę z tych tradycji próbowano niejednokrotnie stłumić w sercach mieszkańców. Dzisiaj nowy powód – jeden ze 105 pomników historii naszego kraju, jeden ze 105 powodów dumy z naszej historii jest tu, w tej katedrze”.
Rok 2020, jak zaznaczył hierarcha, znów będzie dla Włocławka wyjątkowy: „będziemy myśleli o obronie wolności, o «Cudzie nad Wisłą», ale będziemy pamiętali, że także Włocławek proporcjonalnie wniósł swój wkład w obronę wolności. I zróbmy wszystko, żebyśmy temu dziedzictwu pozostali wierni, żeby przywiązanie do Jezusa, duma z dziejów, tradycji, historii i kultury polskiej nigdy nie zatarły się w naszej pamięci, żeby stanowiło to wyposażenie dla naszego życia, pracy i moralności” – mówił hierarcha.
Odnosząc się do Ewangelii bp Mering zwrócił uwagę na wymowę obchodzonej uroczystości: „Mędrcy szukali Jezusa poświęcając swój czas, siły, żeby Go znaleźć. To są właśnie wskazówki dla nas, dzisiaj uczestniczących w Orszaku Trzech Króli, żeby umieć dawać Jezusowi to, co jest tak cenne: nasz czas, nasze siły, nasze uznanie Jego wielkości. Mędrcy kierują nas w stronę Boga, uczą nie lękać się trudności, przeciwności, uczą pokonywania przeszkód i odwagi w przyznawaniu się do Jezusa. To jest jedna z tych prawd potrzebnych Europejczykom zawstydzonym swoją tożsamością”.
Kończąc, kaznodzieja zwrócił uwagę, że włocławska katedra „konsekrowana w 1411 roku w obecności ówczesnego władcy Polski, ta bazylika wpisana na listę Pomników Historii, budzi w naszych sercach coś, na czym samemu Bogu zależy, a co prawie jest nieobecne w naszym życiu: wdzięczność. Trzeba liczyć na wdzięczność, trzeba wychowywać serca ludzi do wdzięczności, bo tej wdzięczności spodziewał się po ludziach sam Jezus”. W tym duchu pasterz diecezji podziękował prezydentowi Rzeczypospolitej, premierowi RP, wicepremierowi-ministrowi Kultury oraz ludziom zaangażowanym w uzyskanie wpisu katedry na listę Pomników Historii, w tym kustoszowi ks. prał. Michałowi Krygierowi, za pracę na rzecz włocławskiej bazyliki katedralnej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.