Dzięki polskiemu chórowi każdy może wziąć udział w słynnej tradycyjnej procesji w Amsterdamie
24 marca 2020 | 11:42 | dg | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Dzięki opracowanemu przez amsterdamskich jezuitów podcastowi w tym roku każdy będzie mógł w duchowy sposób przejść po uliczkach Starego Miasta w Amsterdamie z tradycyjną procesją „Stille Omgang”, upamiętniającą cud eucharystyczny z 15 marca 1345 r. Muzykę do podcastu nagrał chór „Ex Tempore” pod kierunkiem Marcela Pérèsa, zorganizowany w Polsce w celu przywrócenia do życia repertuaru wykonywanego przed wiekami ku czci amsterdamskiego cudu.
Do końca XVI wieku Amsterdam był ważnym międzynarodowym centrum pielgrzymkowym. Do kaplicy Heilige Stede („Święte Miejsce”), gdzie przechowywano Cudowną Hostię dwukrotnie ocalałą z płomieni, ściągały tysiące pielgrzymów, a w rocznicę cudu odbywała się wielka procesja eucharystyczna ulicami miasta. Po zdobyciu władzy w mieście przez protestantów sanktuarium zostało zniszczone, a katolickie praktyki religijne zakazane.
Katolicy odzyskali wolność wyznania dopiero w 2 poł. XIX wieku. Wtedy procesję odnowiono, ale jako przejście dawnej trasy w milczeniu, bez żadnych oznak religijnych, gdyż zakaz publicznych procesji katolickich obowiązywał w Holandii aż do lat 80. XX w. Po zniesieniu zakazu odnowiona procesja zachowała ten charakter i jako „Cicha Procesja” (Stille Omgang) jest obecnie bardzo ważnym wydarzeniem w życiu holenderskiego Kościoła katolickiego. Biorą w niej udział tysiące ludzi z całej Holandii, odbywają się liczne Msze święte, istnieje też specjalny program dla młodzieży.
Tegoroczna procesja miała się odbyć w sobotę 21 marca i z racji przypadającej 675. rocznicy Cudu Eucharystycznego oraz 75. rocznicy Objawień Amsterdamskich miała mieć szczególnie głęboki charakter. Jednak z powodu epidemii koronawirusa musiała zostać odwołana. Dlatego jezuici z amsterdamskiego kościoła św. Franciszka Ksawerego na Krijtbergu, położonego bardzo blisko pierwotnego miejsca Cudu, opracowali podcast odpowiadający wędrówce trasą procesji i zachęcają, by w sobotę wieczorem wysłuchać go, modląc się i uczestnicząc w Cichej Procesji duchowo. Ich inicjatywę nagłośniły główne holenderskie media katolickie.
Podcast zawiera trzy utwory wykonane przez chór „Ex Tempore”, założony w ub. roku w Polsce przez wybitnego francuskiego znawcę dawnej muzyki kościelnej Marcela Pérèsa. Zależało mu na przywróceniu do życia muzyki pochodzącej z kaplicy Heilige Stede, zachowanej w tzw. Kodeksie Occo. Rękopis ten jest jedynym przedmiotem, jaki ocalał z amstedamskiego sanktuarium Cudownej Hostii, dzięki ukryciu go przez rodzinę fundatora. Ten stworzony w słynnej pracowni Petrusa Alamire XVI-wieczny manuskrypt, zawierający wysokiej klasy kompozycje polifoniczne oraz piękne ilustracje, znajdował się pod opieką potomków rodziny Occo przez 400 lat i został ujawniony muzykologom dopiero kilkadziesiąt lat temu.
Z okazji 675. rocznicy Cudu Amsterdamskiego chór „Ex Tempore” miał zaśpiewać w dniach 14 i 15 marca br. dwa koncerty z repertuarem z Kodeksu Occo oraz oficjum gregoriańskiego ku czci Najświętszego Sakramentu: w jezuickim kościele na Krijtbergu oraz w sanktuarium Matki Bożej Pomagającej w Potrzebie (Onze Lieve Vrouw ter Nood) w Heiloo koło Amsterdamu. Koncerty musiały zostać odwołane, ale przygotowany materiał został nagrany z inicjatywy ojców jezuitów z Krijtbergu i użyty do opracowania podcastu. Dzięki temu wykonaną przez chór „Ex Tempore” muzyką z Kodeksu Occo, którą modlili się pielgrzymi oddający cześć Najświętszemu Sakramentowej w kaplicy Cudownej Hostii, będzie się mógł pomodlić każdy, kto zechce wziąć duchowy udział w tegorocznej „Cichej Procesji”, nie wychodząc z własnego domu.
Podcast trwa tyle samo czasu, ile trwa przejście trasą procesji (amsterdamskim uliczkami Kalverstraat, Nieuwendijjk, Warmoesstraat i Nes). Zawiera też krótkie wprowadzenie i zakończenie w języku holenderskim. Jest dostępny na prowadzonej przez holenderskich jezuitów platformie modlitewnej „Bidden Onderweg” („Módlcie się po drodze”) pod adresem https://biddenonderweg.org/speler/uitgelicht/2715
Więcej informacji o „Cichej Procesji” oraz amsterdamskim Cudzie Eucharystycznym, wraz z mapką procesji, można znaleźć po angielsku na stronie organizatora procesji: https://www.stille-omgang.nl/the-route/ oraz https://www.stille-omgang.nl/the-miracle/
Chór „Ex Tempore” oraz koncerty „Kodeks Occo” w Amsterdamie i Heiloo zorganizowało Stowarzyszenie Brandsma we współpracy z Fundacją Dominikański Ośrodek Liturgiczny oraz Fundacją Świętego Benedykta. Więcej informacji o Stowarzyszeniu znaleźć można na stronie brandsma.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.