Dzięki Solidarności w Europie dokonały się wielkie przemiany
29 sierpnia 2010 | 18:58 | rm/ms Ⓒ Ⓟ
Dzięki Solidarności w Europie dokonały się wielkie przemiany – powiedział bp Henryk Tomasik, który celebrował Mszę św. 28 sierpnia podczas radomskich obchodów 30. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. Liturgia była sprawowana wieczorem w kościele farnym św. Jana Chrzciciela. Podczas liturgii został poświęcony sztandar radomskiej „Solidarności”, będący repliką pierwszego sztandaru związkowego.
W homilii bp Tomasik mówił, że Solidarność „to znaczy jeden i drugi”, że nie może być walka silniejsza od Solidarności. – Trzeba zauważyć to wielkie znaczenie zrywu polskiego w duchu wiary, aby kształtować życie społeczne – mówił biskup. Zauważył, że dobrze odczytana zasada moralna kształtuje człowieka w wymiarze społecznym, zaś dobrze odczytana moralność chrześcijańska, może być fundamentem życia społecznego.
Bp Tomasik stwierdził, że tak odczytywano chrześcijaństwo w 1980 roku, a potem pojawiły się różne propozycje, modyfikacje. Wspomniał też bolesne wydarzenia, gdzie ludzie stawali przy ołtarzu, a potem stanęli przeciwko wartościom chrześcijańskim. Stwierdził, że to nasza tragedia.
Bp Tomasik nawiązując do słów Jana Pawła II powiedział, abyśmy budowali naszą przyszłość na prawdzie, wolności i solidarności, która ma swoje źródło w miłości. Stwierdził, że to zasadniczy program, który Ojciec Święty chciał przekazać Polakom. – Dzisiaj dziękujemy za to, co się dokonało przed 30 laty, za wielki zryw, idealizm wielu Polaków. Wspominamy tych, którzy składali ofiarę życia, cierpienia. Ale musimy też przepraszać Boga za to, że nie wszystko jest tak, jak było na początku, że jesteśmy podzieleni, że nie budujemy życia społecznego na prawdzie, wolności i solidarności.
Błagajmy Boga, aby życie społeczne w Polsce było budowane w oparciu o katolicką naukę społeczną, czyli uznania prymatu prawa Bożego nad ludzkim, uznania godności ludzkiej – podkreślił biskup radomski.
W koncelebrze uczestniczyli duszpasterze „Solidarności” o. Hubert Czuma i ks. Stanisław Sikorski. Władze samorządowe reprezentował prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak. Przybyły także delegacje ponad 20 pocztów sztandarowych: związkowych, kombatanckich i harcerskich.
Podczas radomskich obchodów powstania „Solidarności” w Miejskiej Bibliotece Publicznej otwarto w sobotę wystawę „Aż zobaczyli ilu ich, poczuli siłę i czas…”. Zwiedzający mogą obejrzeć dokumenty, czasopisma oraz wydawnictwa dotyczące NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska, należące do zbiorów Biblioteki. Z kolei 27 sierpnia w Miejskim Ośrodku Kultury Amfiteatr odbył się koncert z udziałem popularnych zespołów rockowych. Dla radomskiej publiczności zagrali: IRA oraz Szymon Wydra z zespołem Carpe Diem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.