Dzień Chorego w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej
30 stycznia 2012 | 14:20 | kk Ⓒ Ⓟ
Okolicznościowe Msze św. i nabożeństwa za chorych, zbiórki pieniężne dla hospicjów, akcja krwiodawstwa – to tylko kilka propozycji w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Chorego.
Z okazji Światowego Dnia Chorego 10 lutego o godz. 11.00 bp Stefan Regmunt odprawi Mszę św. dla chorych i personelu, a także pobłogosławi nowy blok operacyjny w Szpitalu im. Jana Pawła II w Głogowie. Natomiast 11 lutego o godz. 11.00 bp Adam Dyczkowski odprawi Mszę św. dla pensjonariuszy i pracowników Domu Pomocy Społecznej w Tursku. Natomiast bp Paweł Socha również 11 lutego o godz. 15.00 będzie się modlił z pacjentami i personelem w Hospicjum św. Kamila w Gorzowie Wlkp., a następnie o godz. 17.00 odprawi Mszę św. w tamtejszym Szpitalu Wojewódzkim.
W kontekst obchodów Światowego Dnia Chorego wpisuje się doroczna diecezjalna zbiórka ofiar na potrzeby lubuskich hospicjów. Komunikat biskupa diecezjalnego zachęcający do składania ofiar na ten cel zostanie odczytany wiernym w niedzielę 5 lutego br. Natomiast sama zbiórka została zaplanowana na niedzielę 19 lutego. – Datki zbierane tego dnia do puszek trafią do placówek w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze. Część natomiast zostanie przekazana na budowę hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie. Wileńskie hospicjum to inicjatywa Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. Tworzeniem tej placówki kieruje s. Michaela Rak, niegdyś pracująca w hospicjum w Gorzowie Wlkp. – wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii.
Okolicznościowe Msze św. i nabożeństwa dla chorych pod przewodnictwem miejscowych duszpasterzy odbędą się także w wielu parafiach całej diecezji.
Do treści papieskiego orędzia nawiązuje odezwa bp. Stefana Regmunta, przewodniczącego Krajowego Zespołu Duszpasterstwa Służby Zdrowia, który zachęca chorych do częstego korzystania z sakramentu pokuty. – Wzywa także, by wierni nie bali się korzystać z sakramentu namaszczenia chorych. Sakrament ten nie powinien być rozumiany jako bezpośrednie przygotowanie do śmierci, ale „ma pomóc choremu powrócić do zdrowia, ma pomóc właściwie spojrzeć na przeżywane doświadczenie życiowe, jakim jest choroba i uzdolnić do ofiarowania swego cierpienia w intencji ludzi, którzy potrzebują Bożej pomocy”. Natomiast sakramentem, który wierny powinien przyjąć przed śmiercią jest Wiatyk, czyli Komunia św. rozumiana jako pokarm na drogę – omawia ks. Sapieha.
W obchody Światowego Dnia Chorego włącza się również Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej organizując akcję krwiodawstwa „Podaruj Kroplę Miłości”, zbiórkę sprzętu rehabilitacyjnego oraz akcję „Zakochani dla chorych” prowadzoną przez wolontariuszy ze Szkolnych Kół Caritas.
Pełny tekst odezwy bp. Stefana Regmunta został opublikowany na stronie internetowej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej: www.kuria.zg.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.