Dzień długu ekologicznego
24 sierpnia 2010 | 14:09 | O. Stanisław Jaromi OFM Conv. Ⓒ Ⓟ
„Stan zdrowia ekologicznego planety” to termin Benedykta XVI z jego encykliki „Caritas in veritate”. On to według Papieża wymaga „nowej i pogłębionej refleksji nad sensem ekonomii i jej celami a także poważnej i dalekosiężnej rewizji modeli rozwoju”. Przypominają mi się te słowa, bo od ostatniej niedzieli do końca roku będziemy żyć na cudzy koszt!
21 sierpnia przekroczyliśmy bowiem przypadający na cały rok 2010 tzw. biologiczny potencjał Ziemi zdolny do regeneracji w danym roku, który zestawiony z potrzebami konsumpcyjnymi ludzkości i ilością emitowanego dwutlenku węgla daje coś co można nazwać naszym budżetem ekologicznym. Co roku Global Footprint Network oblicza pozostawiony przez ludzkość ślad ekologiczny (Ecological Footprint). W tym celu konfrontuje powierzchnię ziem uprawnych i mórz niezbędną do wytworzenia potrzebnych nam dóbr i absorpcji naszych odpadów z tzw. potencjałem biologicznym, czyli zdolnością ekosystemów do regeneracji swoich zasobów. Dzień długu ekologicznego wyznaczany jest w oparciu o dane dotyczące przyrostu naturalnego, konsumpcji oraz stosunku światowego PKB do zapotrzebowania na zasoby naturalne.
Zatem do końca roku 2010 będziemy żyć na koszt Ziemi i na koszt przyszłych pokoleń, coraz bardziej uszczuplając jej zasoby i kumulując w atmosferze coraz więcej gazów cieplarnianych. Oznacza to, że konsumujemy zasoby naszej planety ponad miarę. Zaciągamy coraz większy dług ekologicznym i powiększamy przepaść pomiędzy naszymi wymaganiami, a rzeczywistymi możliwościami.
Choć szumnie corocznie ogłasza się tzw. wolność podatkową, tak przemilcza się ów ważny punkt – dzień wyczerpania się naszego budżetu ekologicznego na dany rok…
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
absolwent teologii i ochrony środowiska, doktor filozofii, od lat zaangażowany w chrześcijańską edukację ekologiczną, wieloletni delegat franciszkanów ds. sprawiedliwości, pokoju i ochrony stworzenia, przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu - REFA i szef portalu www.swietostworzenia.pl. Interesuje się sprawami dialogu pomiędzy nauką i wiarą, kulturą i duchowością, chrześcijańską wizją świata i różnymi nurtami ekofilozofii. Pracował duszpastersko w Czechach oraz w międzynarodowych centrach franciszkanów w Asyżu, Rzymie i Krakowie; obecnie mieszka w Radomsku.