Dzień Dziecka Utraconego
15 października 2010 | 10:17 | eł / sz Ⓒ Ⓟ
O potrzebie solidarności z rodzicami, którzy utracili dzieci przed narodzeniem, pisze w specjalnym liście pasterskim biskup siedlecki, Zbigniew Kiernikowski. 15 października obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego – poświęconego pamięci i modlitwie za zmarłe dzieci i ich rodziców.
Tegoroczny Dzień obchodzony jest pod hasłem: „Proszę, pomóż mi pożegnać się z dzieckiem”. W wielu kościołach odprawione zostaną Msze św. za zmarłe dzieci.
W swoim liście bp Kiernikowski zwraca uwagę, że wobec kultury śmierci, która zakorzeniła się w umysłach współczesnych ludzi, obchodzenie Dnia Dziecka Utraconego ma na celu uwrażliwienie sumień ludzkich i ich kształtowanie do odpowiedzialnej troski o każde poczęte życie.
Podkreśla także, że Kościół stoi na straży życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci, dlatego nie może mu być obojętny los dzieci, które jeszcze przed urodzeniem w wyniku działania różnych czynników – naturalnych i nie tylko – straciły życie.
„Dla rodziców, a szczególnie dla matek, strata dziecka przed jego urodzeniem na skutek poronienia albo urodzenie martwego dziecka, jest bolesnym i trudnym do przeżycia wydarzeniem. (…) Taka sytuacja rodzi wiele problemów na poziomie osobowości i psychiki, ale także na poziomie wiary. Rodzice ci zadają sobie pytanie o los ich dzieci, o ich życie wieczne, o ich zbawienie, bo przecież zmarły bez chrztu” – czytamy w liście.
Zdaniem bpa Kiernikowskiego, aby poradzić sobie z tymi problemami potrzeba nieraz pomocy terapeutycznej, ale przede wszystkim duchowej. Duchowny podpowiada, że te trudne sytuacje trzeba przeżyć w świetle wiary, ufając Bożej Opatrzności, że Pan Bóg obdarza te dzieci szczęściem wiecznym.
Biskup siedlecki przekonuje, że czymś naturalnym jest, aby te dzieci pochować i aby miały one swój grób, gdzie matka czy rodzice mogą przyjść i po prostu wypłakać się, przeżywać żałobę tak jak po stracie bliskich dorosłych osób. Pochówek dziecka nienarodzonego nazywa prawem rodziców.
Bp Kiernikowski zachęca do udziału w drugim w Siedlcach pogrzebie dzieci nienarodzonych, które zmarły przedwcześnie na różnym stadium rozwoju w wyniku poronienia i nie zostały one pochowane przez własnych rodziców.
Uroczystości rozpoczną się 19 października o godz. 12. w katedrze siedleckiej. Ciała dzieci spoczną następnie na cmentarzu Janowskim w Siedlcach, gdzie przygotowany jest specjalny grób. Dla rodziców, którzy nie pochowali swego dziecka, bo nie wiedzieli o takiej możliwości, będzie to symboliczne miejsce spotkania ze swoimi dziećmi.
Biskup siedlecki zaleca także duszpasterzom, aby byli szczególnie wrażliwi na sytuacje rodziców po stracie dziecka i okazali tym rodzicom wszelką możliwą pomoc. Zachęca też duszpasterzy, szczególnie w miejscowościach, w których znajdują się szpitale z oddziałami położniczymi, aby weszli we współpracę z tymi szpitalami i ewentualnie podjęli podobne inicjatywy jak ta w Siedlcach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.