Drukuj Powrót do artykułu

Dzień Dziecka Utraconego

10.10.2017 , rk / wer, Bielsko-Biała, 15 października 2017 Ⓒ ℗

Sample Fot. Aditya Romansa / unplash.com

Msze św. i modlitwy w intencji dzieci, symboliczne pochówki oraz spotkania rodzin po stracie – składają się co roku na obchody Dnia Dziecka Utraconego, które przypadają 15 października. W tym roku inicjatywy zaplanowano w miastach w całej Polsce, m.in. w Bielsku-Białej, Andrychowie i Cieszynie w diecezji bielsko-żywieckiej.

W parafii św. Józefa na bielskim osiedlu Złote Łany już po raz kolejny spotkają się wszyscy ci, którzy chcą objąć swoją pamięcią i modlitwą osieroconych rodziców i zmarłe dzieci. Wszyscy rodzice dotknięci stratą swojego dziecka są zaproszeni do wspólnotowej modlitwy w niedzielę, 15 października. Spotkanie rozpocznie różaniec, po którym zaplanowano wieczorną Mszę św. w intencji rodziców, którzy stracili swoje dziecko w czasie ciąży, tuż po narodzeniu lub w późniejszym wieku. W czasie liturgii wymienione zostaną imiona zmarłych dzieci. Po Mszy św. będzie można nabyć najnowszą książkę bielskiego Wydawnictwa Inspiracje, związaną z tematyką spotkania: „Poronienie. Ukoić ból”.

Podobne spotkanie tego dnia odbędą się w hałcnowskiej bazylice, gdzie modlitwę zakończy przejście ze zniczami pod krzyż oraz modlitwa. W kamienickiej parafii wszyscy przejdą nad Grób Dziecka Utraconego, znajdujący się na największej bielskiej nekropolii. Grobowiec ten, z nagrobkiem autorstwa bielskiego artysty Jacka Grabowskiego, ukazujący grające anioły, powstał w 2008 roku. Na nagrobnej płycie widnieje napis: „Były w naszych marzeniach i tam pozostaną”. Odwiedzający to miejsce ludzie zostawiają obok zniczy figurki aniołków i zabawki.

Modlitwy i spotkania w ramach obchodów Dnia Dziecka Utraconego odbędą się 15 października także w parafii św. Stanisława w Andrychowie, w parafii św. Barbary w Strumieniu, w parafii w Sułkowicach-Bolęcinie, a 16 października w parafii św. Marii Magdaleny św. w Cieszynie.

W obecnej sytuacji prawnej w Polsce, na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 r., możliwe jest zabranie ciała dziecka zmarłego podczas ciąży czy na skutek poronienia ze szpitala i urządzenie mu chrześcijańskiego pogrzebu.

Kodeks Prawa Kanonicznego przewiduje, że ordynariusz miejsca może zezwolić na pogrzeb kościelny dzieci, których rodzice mieli zamiar je ochrzcić, a dzieci zmarły przed chrztem (kan. 1183 § 2). Konferencja Episkopatu Polski udzieliła też ogólnej zgody na pogrzeby dzieci zmarłych przed chrztem, gdy wiadomo, że rodzice naprawdę pragnęli je ochrzcić.

Wersja do druku

Przeczytaj także

10 października 2017 09:12

Zmarł założyciel sióstr zawierzanek

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.