Dzień Dziecka w bazylice licheńskiej
02 czerwca 2024 | 08:57 | Biuro Prasowe Sanktuarium | Licheń Stary Ⓒ Ⓟ
Ponad 200 dzieci zaniosło białe róże do ołtarza przed cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej podczas uroczystej Mszy Świętej w Dzień Dziecka. Południowa Eucharystia z udziałem najmłodszych była głównym punktem obchodów tego radosnego święta.
Dzień Dziecka w licheńskim sanktuarium rozpoczął się spotkaniem z dziećmi przed bazyliką licheńską. Najmłodszych przywitał ks. Sławomir Homoncik MIC, kustosz sanktuarium. Wraz z marianinem dzieci weszły do świątyni i pomodliły się przed słynącym łaskami obrazem Matki Bożej. Mszy Świętej przewodniczył ks. Adam Stankiewicz MIC, przełożony licheńskiej wspólnoty księży marianów. Dzieci podczas liturgii zostały zaproszone, by usiąść w bliskiej odległości ołtarza.
W dialogowanej homilii ks. Stankiewicz przywołał słowa Jezusa „pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie”, które są hasłem tegorocznych obchodów Dnia Dziecka w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. – Jezus nas tutaj zaprosił razem ze swoją Mamą – mówił do dzieci kapłan. Razem z dziećmi zatrzymał się nad pewnymi rzeczami, które dla człowieka czasem stają się ważniejsze od Boga. Zwrócił uwagę słuchaczy na to, że różne rzeczy, mimo że są dobre i pożyteczne, jak komputer czy telefon mogą stać się ważniejsze od Jezusa i sprawić, że zapomnimy o zaproszeniu na Mszę Świętą. – Czasem gra pochłania nas tak bardzo, że nie chcemy od niej odejść – mówił jeden z chłopców. – Telefon może strasznie uzależnić – zauważyło inne dziecko.
– Dziś jest wyjątkowy dzień. Pan Jezus zaprasza, pozwólcie dzieciom przyjść i ze Mną się spotkać. Dlatego, że On kocha każdego z nas. Są rzeczy dobre, które mogą być przeszkodą w przyjściu na niedzielną Mszę Świętą, nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Przez nie spychamy Boga na margines, dlatego zachęta, by troszczyć się, aby Pan Jezus był zawsze najważniejszy w naszym życiu – mówił zachęcając, by troszczyć się, aby korzystać z nich tak, by nic Jezusa nie przesłoniło.
W czasie Mszy Świętej dzieci zostały zaproszone do podania intencji, w jakich wspólnie modlili się zebrali. Modlono się w intencji samych dzieci a także rodziców, zmarłych osób, dziadków, księży czy o zdrowie.
W południowej Mszy Świętej wzięło udział kilka grup dzieci pierwszokomunijnych, które wraz z rodzicami. Za dar pierwszej Komunii Świętej dziękowały m.in. dzieci z parafii pw. Matki Bożej z Lourdes w Warszawie. – Mieszkamy w parafii, w której posługują księża marianie. Nasze dzieci utożsamiają się z duchowością maryjną. Do Lichenia przyjechaliśmy już kolejny raz. To piękny teren, w którym dzieci się odnajdują – opowiadała Siostra Lidia ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża. – Jesteśmy wdzięczni za przygotowanie tak pięknej liturgii z nastawieniem na uczestnictwo w niej dzieci. Jeden z ojców opowiadał, że jego syn się popłakał. Bliskość ołtarza zrobiła na nim duże wrażenie. Dzieci przyjmowały Komunię na stopniu ołtarza z dużym przejęciem i przeżyciem.
Symbolem modlitw, intencji i pragnień dzieci była wyjątkowa procesja, w której mogły wziąć udział wszystkie obecne w kościele dzieci. Do ołtarza przed cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej ponad 200 dzieci zaniosło białe róże. Liturgii towarzyszył śpiew dziecięcej scholii z parafii w Sadlnie. Na zakończenie Eucharystii dzieci otrzymały indywidualne błogosławieństwo. Po Mszy Świętej na najmłodszych czekała słodka niespodzianka w postaci lodów i kolorowej waty cukrowej.
Dzień Dziecka obchodzono także w Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego. Placówkę odwiedziła ponad setka dzieci. Inspiracją do zabawy i nauki dla nich była postać niezwykłego żołnierza 2 Korpusu Polskiego – niedźwiadka Wojtka.
To jednak nie koniec świętowania w Licheniu. 2 czerwca z okazji Dnia Dziecka po Mszy Świętej o godz. 16.00 odbędzie się spotkanie zatytułowane „Balon do nieba”. Podczas niego przed licheńską bazyliką pojawi się balon, który (jeśli pogoda na to pozwoli) wzbije się ku niebu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.