Dzień Myśli Braterskiej w Pałacu Prezydenckim
23 lutego 2019 | 03:30 | kos / pw | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Biskup Polowy Józef Guzdek, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Harcerzy przewodniczył w kaplicy Pałacu Prezydenckiego Mszy św. w intencji harcerzy i skautów z okazji obchodzonego dziś Dnia Myśli Braterskiej.
Przed błogosławieństwem ks. prał. Zbigniew Kras, kapelan prezydenta RP został uhonorowany medalem „W służbie Bogu i Ojczyźnie”. Po Mszy św. harcerze i skauci udali się na spotkanie z prezydentem RP Andrzejem Dudą, który jest Protektorem Polskich Harcerzy. Dzień Myśli Braterskiej obchodzony jest w dniu urodzin zarówno sir Roberta Baden Powella, jak i jego żony Olave, twórców skautingu.
Przed Eucharystią na ołtarzu umieszczone zostały relikwie bł. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona polskich harcerzy, przekazane w 2016 r. do kaplicy Pałacu Prezydenckiego. Przybyłych na Mszę św. powitał ks. prał Zbigniew Kras. Liturgię Słowa przygotowali harcerze i skauci.
W homilii bp Guzdek podkreślał, że Jezus poprzez przypowieści „przynaglał do myślenia” i starał się „mobilizować, a nawet prowokować” słuchaczy do odnalezienia ukrytego przesłania. – Wybitny Nauczyciel wiedział, że u początku naszych słów i podejmowanych czynów jest myśl. To w głowie każdego człowieka i w jego sercu rodzi się projekt życia – powiedział. Dodał, że zarówno dobre, jak i złe słowa i czyny mają swój początek w myśli.
Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Harcerzy zaznaczył, że kolejna rocznica urodzin Roberta Baden-Powella jest okazją do wdzięczności twórcom skautingu za „niezwykle trafną myśl o wychowaniu, za którą poszły setki tysięcy dzieci i młodzieży”.
Na koniec bp Guzdek życzył harcerzom i skautom „odwagi w myśleniu”. – Życzę wam, aby myśl poprzedzała każde wasze słowo i każdy wasz czyn. Nie pozwólcie uśpić rozumu – zaapelował. Dodał, że „jeżeli działamy rozumnie, jesteśmy blisko królestwa Bożego”.
W imieniu zebranych za sprawowaną Eucharystię podziękował ks. hm. Wojciech Jurkowski, naczelny kapelan ZHP.
Przed błogosławieństwem medalem „W służbie Bogu i Ojczyźnie” uhonorowany został ks. prał Zbigniew Kras. Medal ten został ustanowiony z okazji jubileuszu setnej rocznicy powołania Biskupstwa Polowego w Polsce.
Po Mszy św. harcerze i skauci udali się na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą, które rozpoczęło się od zapalenia watry na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. – To watra przyjaźni i braterstwa harcerzy na całym świecie, naszych rodaków i wszystkich innych związanych z nami myślą braterską. Powierzam wam straż nad tą watrą. Czuwajcie, by płonęła! – powiedział prezydent Andrzej Duda.
Następnie w Sali Kolumnowej odbyła się uroczystość uhonorowania Medalami Stulecia Odzyskania Niepodległości 22 harcerzy i działaczy ruchu harcerskiego, objętego honorowym protektoratem Prezydenta RP. – Polscy harcerze wiele zrobili dla odzyskania niepodległości. Polscy harcerze ginęli, żeby tę niepodległość utrzymać, a potem ginęli, by tę niepodległość odzyskać – przypomniał Andrzej Duda.
Przedstawiciele harcerzy i skautów zaprezentowali przed prezydentem swoje organizacje oraz motywy, jakimi kierowali się, wstępując do harcerstwa. Uroczystość zakończyło zawiązanie kręgu harcerskiego na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.
Dzień Myśli Braterskiej to święto przyjaźni obchodzone 22 lutego każdego roku przez harcerzy i skautów na całym świecie. Data jest nieprzypadkowa – 22 lutego urodził się założyciel skautingu, sir Robert Baden-Powell (1857) oraz jego żona Olave Baden-Powell (1889). Idea ustanowienia tego dnia zrodziła się na 4. Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w 1926 roku w Stanach Zjednoczonych. Początkowo było to święto dziewcząt, jednak z czasem również skauci dołączyli do jego obchodów.
Podstawowym celem Dnia Myśli Braterskiej jest uświadomienie skautom na całym świecie łączącego ich braterstwa i wspólnoty celów i wartości, którymi mają się kierować w życiu. W ten dzień harcerze składają sobie życzenia – myślą, przesłaną kartką, organizują różne gry terenowe lub spotykają się przy ognisku na gawędach. Dla niektórych środowisk harcerskich jest także okazją do zbiórki pieniędzy, często na cel charytatywny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.