Dzień Pamięci o żołnierzach poległych i zmarłych poza Granicami Państwa
21 grudnia 2021 | 17:00 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W intencji żołnierzy, którzy zginęli w misjach poza granicami Polski odprawiona została Msza św. w katedrze polowej Wojska Polskiego. Eucharystii przewodniczył ks. płk Bogdan Radziszewski, wikariusz generalny biskupa polowego. 21 grudnia obchodzimy Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa. Po Mszy św. pod pomnikiem upamiętniającym poległych na misjach odbył się apel pamięci z udziałem ministra Mariusza Błaszczaka.
Eucharystia rozpoczęła się od wprowadzenia chorągwi Wojska Polskiego. Ks. płk Bogdan Radziszewski odczytał nazwiska pięciu poległych 21 grudnia 2011 r. żołnierzy 20. Brygady Zmechanizowanej z Bartoszyc, którzy zginęli w Afganistanie w wyniku wybuchu miny-pułapki. To na pamiątkę ich ofiary na wniosek ministra obrony narodowej 23 lipca 2015 r. został ustanowiony Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa. Było to najtragiczniejsze wydarzenie w historii udziału Sił Zbrojnych RP w misjach.
W homilii ks. płk Bogdan Radziszewski podkreślił, że „Adwent to szczególny czas w życiu każdego chrześcijanina”. – Różne są określenia i definicje Adwentu. Po między nimi jest i to: Adwent to czas czuwania. Święty Piotr powie: „Bądźcie trzeźwi i czuwajcie, bo przeciwnik wasz, diabeł, krąży niby lew ryczący wokół was, wypatrując, kogo by pożreć”(1P 5, 8). Mocne słowa. Życie człowieka jest nieustannym czuwaniem, czuwanie to słowo bliskie sercu każdego żołnierza – powiedział. Dodał, że w tym roku z uwagi na kryzys na granicy naszego państwa lepiej rozumiemy potrzebę i sens czuwania.
Wikariusz generalny biskupa polowego przypomniał fragmenty jednego z rozważań z apelu jasnogórskiego, słowa św. Jana Pawła II, wypowiedzianych podczas pielgrzymki do Polski w 1983 r. : „Co to znaczy: »czuwam«? To znaczy, że staram się być człowiekiem sumienia. Że tego sumienia nie zagłuszam i nie zniekształcam. (…) Czuwam – to znaczy także: czuję się odpowiedzialny za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje. To imię nas wszystkich kosztuje” – przywołał słowa papieża ks. Radziszewski.
Kapelan przypomniał o okolicznościach ustanowienia Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych i poległych w Afganistanie żołnierzach. – Najmłodszy z nich miał 22 lata, najstarszy 33. Tamte dni Adwentu były ich ostatnimi. To oni kilka tysięcy kilometrów od naszej ojczystej ziemi czuwali, byśmy my tutaj mogli spokojnie żyć. Dzisiaj wspominamy tych wszystkich, którzy oddali swoje życie na służbie Ojczyźnie. Nie chcemy rozdrapywać ran, chcemy o nich pamiętać, bo nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych – powiedział ks. płk Radziszewski.
We Mszy św. uczestniczyli gen. Jarosław Mika, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. dyw. Piotr Błazeusz, zastępca Szefa Sztabu Generalnego WP, gen. dyw. Cezary Wiśniewski, generałowie, oficerowie i żołnierze – uczestnicy misji pokojowych oraz bliscy poległych poza granicami państwa.
Po Mszy św. pod pomnikiem upamiętniającym poległych na misjach pokojowych, znajdującym się obok Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa odbył się apel pamięci z udziałem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.