Drukuj Powrót do artykułu

Dzień Papieski na Podbeskidziu

09.10.2017 , rk, Bielsko-Biała, 09-10-2017 Ⓒ ℗

Wieczorna Msza św. w kościele św. Maksymiliana Kolbego pod przewodnictwem wikariusza generalnego diecezji bielsko-żywieckiej, ks. dr. Marka Studenskiego oraz koncert uwielbienia z udziałem około 50 młodych ludzi zakończyły obchody Dnia Papieskiego w Bielsku-Białej. W ciągu całego dnia widoczni byli na ulicach stolicy Podbeskidzia stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, którzy podczas festynu rodzinnego opowiadali o swych doświadczeniach i dziękowali za wspieranie „żywego pomnika Jana Pawła II”.

Podczas Eucharystii, wieńczącej w diecezji bielsko-żywieckiej XVII Dzień Papieski, obchodzony pod hasłem: „Idźmy naprzód z nadzieją”, ks. Studenski przestrzegł, by nie „zestarzeć się przed czasem” i nie tracić z oczu celu, jakim jest Jezus Chrystus. „Nie można stracić z oczu celu i trzeba go mieć stale przed oczyma. To Jezus Chrystus, bez którego nie dobiegniemy, nie dopłyniemy i nic się nie uda” – apelował, wyjaśniając, na czym polega powodzenie wszelkich działań ewangelizacyjnych.

Za Benedyktem XVI, ks. Studenski przypomniał, że same struktury kościelne nie mogą zapewnić sukcesu żadnym akcjom ewangelizacyjnym. „Nawet najlepsze struktury funkcjonują dopiero wtedy, gdy są żywe przekonania. Jeżeli nie ma w sercu dynamizmu i siły, struktury na nic się zdadzą” – powtórzył kaznodzieja.

Duchowny nawiązał także do wydarzeń z historii pontyfikatu Jana Pawła II, wskazując na to, jak ważnym wymiarem posługi papieża było cierpienie.

Obok wikariusza generalnego przy ołtarzu modlili się m.in.: dyrektor wydziału duszpasterskiego kurii, ks. Sebastian Rucki, opiekun bielsko-żywieckich stypendystów ks. Wiesław Płonka, proboszcz parafii św. Maksymiliana, ks. prał. Stanisław Wawrzyńczyk, koordynator Odnowy w Duchu Świętym w diecezji, ks. Roman Berke oraz asystent diecezjalny KSM ks. Wojciech Pal.

Podczas Mszy św. oprawę liturgiczną przygotowali stypendyści, ubrani w charakterystyczne żółte chusty. Przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży wręczyli dyplomy i nagrody dla zwycięzców konkursu poetyckiego „Jan Paweł II w Beskidach”.

Finałem wieczoru, który zakończył także „Tydzień z Ewangelią”, był koncert specjalnego chóru złożonego z uczestników trzydniowych warsztatów uwielbienia, prowadzonych przez propagatorkę muzyki gospel Zuzannę Pradelę. Wykonano przy akompaniamencie muzyków ponad 10 utworów, głównie z repertuaru amerykańskiej artystów gospel. Pomiędzy kolejnymi kompozycjami modlitewne rozważania poprowadził ks. Roman Berke.

W parafiach całej diecezji odbyły się w niedzielę zbiórki ofiar dla podopiecznych fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i diecezjalnej fundacji „Światło Nadziei”. Stypendyści uczestniczyli w uroczystej Mszy św. w katedrze św. Mikołaja i zorganizowali rodzinny festyn na placu Chrobrego. Nie zabrakło możliwości spotkania się z utalentowanymi stypendystami i porozmawiania z nimi. Młodzi ludzie opowiadali o swym doświadczeniu, częstowali smakołykami i zapraszali przechodniów do wspólnej zabawy.

Jak podkreślali stypendyści, Dzień Papieski jest szczególnym dniem, gdyż wtedy mogą podziękować tym, którzy od wielu lat hojnie wspierają dzieło Fundacji – „żywy pomnik Jana Pawła II”.

Aktualnie w diecezji bielsko-żywieckiej jest 105 stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” (70 osób) oraz diecezjalnej Fundacji „Światło Nadziei”(35 osób). Pochodzą z wiosek i małych miejscowości. Osiągają bardzo dobre wyniki w nauce. Stypendia są dla nich pomocą w rozwijaniu talentów.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.