Dzień Papieski w diecezji ełckiej
14 października 2024 | 07:52 | mr | Ełk Ⓒ Ⓟ
W niedzielę 13 września 2024 r. diecezja ełcka obchodziła 24. Dzień Papieski, który przeżywano pod hasłem: „Święty Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”. Uroczystej Mszy św. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ełku przewodniczył i homilię wygłosił bp Jerzy Mazur, biskup ełcki. Na Eucharystię przybyli stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wraz z diecezjalnym koordynatorem ks. Danielem Kowalskim, nowi kandydaci oraz Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej wraz z opiekunem ks. kan. Markiem Janowskim, seminarzyści, osoby życia konsekrowanego oraz wierni z Ełku i okolic.
Ks. prał. Mieczysław Brzóska, kustosz diecezjalnego sanktuarium w słowach powitania zwrócił uwagę na szczególny wymiar hasła Dnia Papieskiego. Podkreślał, że stale aktualne jest nauczanie św. Jana Pawła II o przeżywaniu cierpienia, starości, choroby. Ojciec Święty w obliczu własnych zmagań dał świadectwo, że wraz z Chrystusem Miłosiernym, jesteśmy w stanie nie tylko przeżywać trudne doświadczenia, ale zamieniać je w konkretne łaski.
W homilii bp Jerzy Mazur podkreślał, że Bóg, który jest bogaty w miłosierdzie miłuje nas, kocha nas. Biskup przypomniał, że św. Jan Paweł II pokazał światu jak się starzeć i jak wykorzystać cierpienie. „On też nas nauczał, że cierpienie ma sens i ma wartość. Poznawajmy sens cierpienia wpatrując się w Jezusa cierpiącego, a także św. Jana Pawła II, który był mocno doświadczony cierpieniem. Uczmy się, że cierpienie można ofiarować” – mówił.
Biskup ełcki podkreślał za św. Janem Pawłem II, który mówił do chorych: „Jesteście mocni i silni jak Jezus na krzyżu”. „Często zastanawiamy się jak pomagać chorym i cierpiącym. Jedną z form pomocy czynią Szafarze, niosąc im Chrystusa Eucharystycznego” – wyjaśniał biskup.
Zachęcał, aby mieć odwagę stawiać sobie pytanie: Panie co czynić, aby osiągnąć życie wieczne? Szukając odpowiedzi, biskup wskazywał na słowa z Ewangelii, które Jezus skierował do młodzieńca: wypełniaj przykazania, które Bóg nam zostawił, żyj Ewangelią i błogosławieństwami. Biskup podkreślał, że to od miłości zależy czy będziemy wypełniali przykazania, dlatego wskazywał, aby uczyć się tej miłości od samego Boga.
„Dzisiaj świat wmawia człowiekowi, że jest najważniejszy i człowiek często ulega tej pokusie i siebie stawia na pierwszym miejscu zamiast Boga. Tutaj jest potrzeba, aby usunąć siebie, a postawić na pierwszym miejscu Boga, a wtedy wszystko w naszym życiu będzie na właściwym miejscu. Pieniądz często staje się naszym bożkiem. Prośmy Ducha Świętego, aby nas umocnił. Prośmy o mądrość, byśmy Boga stawiali na pierwszym miejscu. Potrzebujemy w dzisiejszym świecie ducha mądrości, aby przeżyć swoje życie pięknie i szlachetnie” – zapewniał pasterz.
Dziękując mężczyznom, którzy pełnią posługę Nadzwyczajnych Szafarzy w diecezji ełckiej biskup zauważył, że są ludźmi, którzy mają mądrość serca, bo tylko ludzie, którzy mają mądrość serca są otwarci na potrzeby Kościoła, na potrzeby ludzi chorych i cierpiących.
W diecezji ełckiej ze stypendium Fundacji DNT korzysta ok. 80 młodych ludzi, którzy tworzą żywy pomnik św. Jana Pawła II. „Módlcie się o mądrość waszego serca, bo dzisiaj świat niesie wiele zagrożeń. Kiedy zdobędziecie mądrość serca, to będzie w was pragnienie życia zgodnie z Ewangelią, zgodnie z przykazaniami, zgodnie z błogosławieństwami” – apelował bp Mazur.
Biskup wyraził wdzięczność ks. kan. Markowi Janowskiemu za wieloletnie prowadzenie formacji duchowej Nadzwyczanych Szafarzy Komunii św. w diecezji ełckiej. Misję prowadzenia kandydatów na Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii św. została powierzona ks. kan. Maciejowi Maciukiewiczowi.
W tym dniu, we wszystkich parafiach diecezji ełckiej były zbierane ofiary do puszek na wsparcie kształcenia i rozwijania pasji uzdolnionej młodzieży, która jest objęta pomocą stypendialną Fundacji DNT. Ks. Daniel Kowalski wyraził wdzięczność wiernym z diecezji ełckiej za duchowe i materialne towarzyszenie stypendystom.
Fundacja DNT została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 roku jako wyraz wdzięczności dla Ojca Świętego Jana Pawła II za Jego niestrudzoną posługę duchową na rzecz Kościoła i Ojczyzny. Idea utworzenia Fundacji jako organizacji, której działalność ma upamiętniać Pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania Papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury, narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.