Dzień pokutny: za co będą przepraszać warszawscy księża
20 lutego 2007 | 13:50 | bł //mr Ⓒ Ⓟ
Niewierność wierze i Ewangelii, żądza panowania nad innymi, obojętność na cierpienia ludzi i pogarda wobec nich, zdrada i uwikłanie wynikające m.in. ze strachu i pogoni za sukcesem – to tylko niektóre grzechy za jakie będą przepraszać w Środę Popielcową księża archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej.
Duchowni i świeccy modlić się będą podczas specjalnego „nabożeństwa do miłosiernego Boga o wybaczenie błędów i słabości w przekazywaniu Ewangelii”.
Nabożeństwa takie odbędą się w polskich diecezjach w Środę Popielcową, 21 lutego, w odpowiedzi na inicjatywę biskupów polskich, którzy w słowie do wiernych z 14 stycznia ogłosili, że będzie to „dzień modlitwy i pokuty całego duchowieństwa polskiego”. Archidiecezja warszawska i diecezja warszawsko-praska przygotowały wspólnie specjalny program „Nabożeństwa do miłosiernego Boga o wybaczenie błędów i słabości w przekazywaniu Ewangelii”.
Jak czytamy w tym opracowaniu wśród błędów i słabości za jakie będą przepraszać warszawscy kapłani na pierwszym miejscu wymienione są niewierności przeciwko wierze i Ewangelii. „Przebacz nam wszystkie przejawy niewierności, zaprzeczające wyznawanej wierze i świętej Ewangelii. Wybacz rutynę i zwątpienia, niegodne sprawowanie świętych tajemnic, nieszczerość i grzeszne uwiązania, złamanie złożonych przyrzeczeń. Odnów nas, abyśmy byli pośród ludzi Twoimi prawdziwymi świadkami” – będą prosić Boga duchowni w pierwszym z pięciu wezwań pokutnych.
Drugie wezwanie dotyczy grzechów wynikających ze złamania przykazania miłości. „Przebacz nam wszystkie słowa i czyny, którymi zraniliśmy innych, bo podyktowała je pycha, zazdrość, nienawiść albo żądza panowania nad innymi. Wybacz powierzchowne opinie i pochopne sądy. Przyjmij nasze postanowienie krzewienia wiary z łagodnością i miłością, w poszanowaniu każdego człowieka” – będą się modlić duchowni.
Kolejne wezwanie dotyczy obojętności na cierpienia: „Przebacz nam obojętność na cierpienia i potrzeby ludzi, zaniedbania wobec głodnych, bezdomnych, bezrobotnych, nie potrafiących sobie poradzić w życiu. Daruj nam przejawy pogardy wobec «maluczkich» oraz pokładanie ufności w bogactwie i władzy. Naucz nas na nowo ja umywać braciom nogi”.
Czwarte wezwanie mówi o znieważania ludzkiej godności: „Przebacz nam zachowania, przez które ludzka godność została znieważona, oraz postawy powodujące zgorszenia i zranienia moralne. Wlej w nas miłość, która nie jest bezwstydna i zawsze współweseli się z prawd”.
Ostatnie wezwanie dotyczy „paktowania ze złem”. Księża będą prosić Boga o przebaczenie, za to, że „dla zrealizowania zleconych nam zadań posługiwaliśmy się metodami nieewangelicznymi. Wybacz zdrady i uwikłania spowodowane strachem, ucieczką przed cierpieniem i trudnymi doświadczeniami, dążeniem do sukcesu, pogonią za korzyściami albo karierą. Daruj nam wszelkie paktowanie ze złem” – głosi tekst modlitwy.
Nabożeństwo rozpocznie procesja, w czasie której śpiewana będzie litania do świętych. Na początku liturgii nastąpi uroczyste wniesienie Ewangelii, jak podkreślają organizatorzy, akt ten ma przypominać, że życie w prawdzie jest możliwe tylko dzięki przyjęciu całej Ewangelii. Czytana podczas nabożeństwa Ewangelia św. Mateusza mówi o zapowiedzianej przez Jezusa zdradzie Judasza i zwątpieniu wszystkich Apostołów, w tym o trzykrotnym zaparciu się Piotra.
Po Ewangelii nastąpi homilia, a następnie moment aktu pokuty, który wzorowany jest na „wyznaniu win” Kościoła, jakie miało miejsce 12 marca 2000 r. w bazylice św. Piotra z udziałem Jana Pawła II. Księża wyznają winy i będą prosić Boga o przebaczenie, cytowanymi wcześniej słowami. Znakiem pokuty będzie przyjęcie na głowę pobłogosławionego popiołu. Po tym akcie nastąpi adoracja Najświętszego Sakramentu. W tym czasie kapłani będą mogli odbyć indywidualną spowiedź. Na zakończenie nastąpi odnowienie przyrzeczeń kapłańskich, jako symbolicznego aktu odrodzenia.
Nabożeństwu w archidiecezji warszawskiej w katedrze św. Jana Chrzciciela będzie przewodniczył Prymas Polski kard. Józef Glemp, a w diecezji warszawsko-praskiej w katedrze pw. św. Floriana abp Sławoj Leszek Głódź, w obu kościołach początek o godz. 12.00. Obie diecezje przygotowały specjalny formularz „Nabożeństwa do miłosiernego Boga o wybaczenie błędów i słabości w przekazywaniu Ewangelii”.
Tegoroczna Środa Popielcowa obchodzona będzie w Kościele w Polsce jako „dzień modlitwy i pokuty całego duchowieństwa polskiego”. Decyzję tę podjęli biskupi polscy zebrani 12 stycznia 2007 r. na nadzwyczajnym zebraniu Rady Stałej KEP i biskupów diecezjalnych nt. lustracji w Kościele. Obchody dnia pokuty nie będą mieć wymiaru centralnego, ich charakter uzależniony będzie od decyzji poszczególnych ordynariuszy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.