Drukuj Powrót do artykułu

Dzień przybycia papieża do Fatimy wolny od pracy

28 kwietnia 2017 | 09:40 | Lizbona / mz (KAI/RR) / wer Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. pixabay.com

Socjalistyczny rząd Antonio Costy ogłosił 12 maja dniem wolnym od pracy w Portugalii w sektorze publicznym. Decyzja ma związek z przybyciem w tym dniu papieża Franciszka do Fatimy, gdzie 13 maja papież ogłosi świętymi dwójkę dzieci, które w 1917 roku uczestniczyły w objawieniach maryjnych.

Choć decyzja gabinetu Costy spotkała się z pozytywnym przyjęciem ze strony komentatorów, pojawiły się krytyczne głosy ze strony niektórych polityków, w tym deputowanych z Partii Socjalistycznej. Na swoim profilu na Facebooku socjalista Tiago Barbosa Ribeiro uznał decyzję rządu za niedemokratyczną, gdyż jak stwierdził “papież nie dość, że jest głową innego państwa, to przewodzi też Kościołowi katolickiemu”, jednemu z wielu wyznań w Portugalii. Opinia Ribeiro spotkała się z krytyką. Oponenci wytknęli mu, że zapomniał, iż “demokracja to rządy większości, a większość obywateli Portugalii stanowią właśnie katolicy”.

Czytaj także: Hymn papieskiej wizyty w Fatimie święci tryumfy

W połowie kwietnia biskup diecezji Leiria-Fatima Antonio Marto zaapelował do rządu o ustanowienie dnia wolnego od pracy w związku z wizytą papieża Franciszka w Portugalii. Hierarcha wskazał, że ustanowienie piątku, 12 maja, dniem wolnym od pracy pozwoliłoby większej liczbie mieszkańców tego kraju śledzić wizytę Ojca Świętego w Fatimie. – Taka decyzja byłaby na pewno sympatycznym gestem wobec papieża, a także wobec katolickich pielgrzymów. Nawet jeśli nie zostanie ona podjęta, to przypuszczam, ze nie zatrzyma ona wiernych od przybycia do naszego sanktuarium – powiedział biskup Antonio Marto.

Papież Franciszek spędzi w Fatimie mniej niż dobę podczas swojej wizyty, a jego podróż do Portugalii nie będzie mieć rangi wizyty państwowej. Papieżowi ma towarzyszyć w portugalskim sanktuarium około 1,5 mln osób.

Wersja do druku

Przeczytaj także

27 kwietnia 2017 07:34

Rok jubileuszy maryjnych w polskim Kościele

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.