Dzień Rozesłania Apostołów i wiktoria grunwaldzka
17 lipca 2021 | 15:10 | rk | Bielsko-Biała Ⓒ Ⓟ
W nawiązaniu do tryptyku przedstawiającego rozesłanie przez zmartwychwstałego Jezusa apostołów oraz na pamiątkę grunwaldzkiego zwycięstwa z 1410 r. w parafii św. Barbary w Bielsku-Białej świętowano 14 i 17 lipca Dzień Rozesłania Apostołów. Modlono się podczas liturgii, odśpiewano „Bogurodzicę” i „Te Deum”, czytano fragmenty opisu bitwy pod Grunwaldem pióra Jana Długosza.
Jak przypomniał w rozmowie proboszcz mikuszowickiej parafii ks. Grzegorz Klaja, obowiązujące do czasów Soboru Trydenckiego w Kościele, a w Polsce do czasów zaborów Dzień Rozesłania Apostołów było dla Polaków pierwszym świętem patriotycznym i narodowym.
„Za czasów króla Władysława Jagiełły było ono obowiązujące. Jednocześnie zaakceptowała je Stolica Apostolska” – powiedział duchowny. Wskazał, że miała to być pamiątka dnia, „w którym Opatrzność okazała miłosierdzie i łaskę Polakom”.
Kapłan zwrócił uwagę, że swoistą ilustracją tego święta jest znajdująca się w drewnianym kościele kopia tzw. tryptyku grunwaldzkiego – średniowiecznej nastawy z 2. poł. XV wieku z przedstawieniem rozesłania apostołów. „Jako wspólnota parafialna jesteśmy w jakimś sensie spadkobiercami tej spuścizny przodków. Pragniemy zachować tego ducha i tę myśl o świętowaniu Rozesłania Apostołów i wiktorii grunwaldzkiej” – wyjaśnił.
14 lipca po zakończeniu wieczornej Mszy św. odbyło się w kościele uroczyste podniesienie i otwarcie Tryptyku. W sobotę po Mszy św. wierni w kościele odśpiewali „Bogurodzicę”, odczytano opis bitwy pod Grunwaldem z kronik Jana Długosza.
Po uroczystym „Te Deum” święto zakończył piknik w sadzie plebańskim. Był poczęstunek, konkursy i zawody zręcznościowe.
Drewniany kościół w Mikuszowicach Krakowskich, dzielnicy Bielska-Białej powstał w roku 1690. Jest jedną z ostatnich drewnianych budowli sakralnych w tej części Beskidów. Spadzisty dach w całości pokryty jest gontem. We wnętrzu znajdują się malowidła Johanna Mentila z 1723 roku, piękne polichromie barokowe oraz obrazy i rzeźby z XVII wieku. Prawdziwym zabytkiem jest pozłacana statua Matki Boskiej z Dzieciątkiem z lat 1420-30.
Największą perełką kościoła św. Barbary jest jego gotycki ołtarz główny, tzw. tryptyk mikuszowicki. Nadal nie wiadomo, jak i kiedy to wybitne, XV-wieczne dzieło trafiło do kościoła. Przed II wojną światową, w 1935 r. ołtarz przebywał w Krakowie jako depozyt Muzeum Narodowego. Po wieloletnich staraniach wierna kopia tryptyku powróciła w 1987 r. do Mikuszowic.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.