Dzień skupienia parafialnych rad duszpasterskich arch. częstochowskiej
02 marca 2024 | 14:17 | mir | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
O tym, że współodpowiedzialność świeckich za lokalne wspólnoty wynika nie z pragmatyki, ale z natury Kościoła przypomniano na Jasnej Górze podczas dnia skupienia parafialnych rad duszpasterskich arch. częstochowskiej. Spotkanie było też czasem omówienia doświadczeń z przygotowań do peregrynacji Obrazu Nawiedzenia Matki Bożej, która rozpocznie się już za miesiąc.
Parafialna Rada Duszpasterska jest organem doradczym proboszcza i istnieje w każdej parafii. W arch. częstochowskiej jest 312 rad.
Ewa Piechowiak z parafii św. Rafała Kalinowskiego w Częstochowie podkreśliła wielką potrzebę takich spotkań, które umacniają w wierze i działaniu dla Kościoła, pokazują też piękno małych wspólnot. Jej parafia jedną z młodszych. Jak zaznaczyła przedstawicielka rady wierni wiążą wielkie nadzieje z czasem nawiedzenia Obrazu Matki Bożej. Symbolicznym jest fakt, że na jedenaście lat przed powstaniem parafii w 1991r. Obraz Nawiedzenia, przy którym gromadzili się ludzie na modlitwę, stał na miejscu, gdzie później wybudowano kościół. – Myślę, ze nawiedzenie jest potrzebne, aby ożywić ducha parafii i ożywić relacje między ludźmi. Ta obecność Maryi nas umocni – mówiła Piechowiak.
Zofia Ludwig z parafii św. Anny w Myszkowie zauważyła, że choć niekiedy świeckim brakuje wytrwałości w podejmowaniu odpowiedzialności za wspólnotę, to jednak obecność ludzi zaangażowanych, liderów, zawsze pobudza innych. – My w naszej parafii, jako świeccy, po prostu lubimy brać sprawy w swoje ręce, lubimy podpowiedzieć księdzu, a ksiądz też chętnie słucha naszych pomysłów i wspólnie dochodzimy do pewnych rozwiązań. Synodalność w praktyce – podkreśliła Ludwig.
Konrad Więcławek z parafii św. Rocha w Konopnicy w radzie jest od czterech lat. Jak zauważa, będąc przedstawicielem młodego pokolenia, stara się, by być właśnie „głosem młodych”. – Kiedy młodzi ludzie widzą swojego przedstawiciela, chętniej też angażują się w życie parafii. Trzeba być otwartym, pytać i rozmawiać. Widać było odpływ młodych od kościoła po przyjęciu sakramentów, też w czasie pandemii, teraz widzę, że to się zmienia. Młodzi przychodzą. Jednoczymy się – mówił przedstawiciel rady.
W spotkaniu uczestniczyło ponad 400 osób, radość z ich zaangażowania wyraził metropolita częstochowski abp Wacław Depo. – To jest taki sygnał nadziei na współpracę, bo tutaj nie chodzi o to, by hierarchiczność była zawsze tym dominującym motorem, ale o to, aby wsłuchiwać się w wzajemnie w to, co jest do jakiegoś ujednolicenia na drogach Kościoła, żebyśmy byli razem i żeby zrastało życie z wiary – powiedział abp Depo.
– W Kościele nie ma miejsca dla Zosi-Samosi, a parafialna rada duszpasterska to cała gama charyzmatów, ludzkich uzdolnień i twórczych działań – zauważył z kolei ks. Adam Polak Wydziału Duszpasterskiego Kurii Częstochowskiej.
W skład Parafialnych Rad Duszpasterskich wchodzą trzy grupy: członkowie z urzędu, czyli proboszcz, wikariusze, katecheci, kościelny i organista; reprezentanci ruchów, tak zwane osoby z nominacji, a trzecia grupa to członkowie z wyboru, którego dokonują parafianie. Kadencja Parafialnej Rady Duszpasterskiej trwa 5 lat.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.