Drukuj Powrót do artykułu

Dzień Świętości Małżeństw i Rodzin po raz pierwszy w Rzeszowie

11.06.2018 , tn, Rzeszów Ⓒ ℗

Sample Fot. Dawid Gospodarek | KAI

„Małżeństwo jest sprawą Jezusa” – podkreślił bp Jan Wątroba podczas zorganizowanego po raz pierwszy w Rzeszowie „Dnia Świętości Małżeństw i Rodzin” pod hasłem „Bóg niewzruszenie wierzy w rodzinę”. Po Eucharystii w kościele św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie ok. półtora tysiąca osób przeszło w „Marszu dla Życia i Rodziny” do Parku Papieskiego, gdzie odbył się Piknik Rodzinny.

Pierwszym punktem rzeszowskich obchodów „Dnia Świętości Małżeństw i Rodzin” była katecheza w kościele św. Jadwigi Królowej, którą wygłosił ks. Sławomir Jeziorski, wykładowca liturgiki w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie. Prelegent mówił o misterium sakramentu małżeństwa.

O godz. 15.00 rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył bp Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczyli m.in.: ks. Jan Kobak, dyrektor Wydziału Rodzinnego Kurii Diecezjalnej i ks. Rafał Flak, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej.

W homilii bp Wątroba mówił m.in. o religijnym wymiarze małżeństwa. „Zagubiło się gdzieś głębokie rozumienie sakramentu małżeństwa, w którym sam Chrystus wchodzi w intymną relację z mężczyzną i kobietą”. W nawiązaniu do wesela w Kanie Galilejskiej bp Wątroba podkreślił, że małżeństwo jest wspólnotą, o którą troszczy się Jezus Chrystus.

„Gdyby małżeństwo nie było sprawą Jezusa, gdyby szczęście tamtego małżeństwa w Kanie Galilejskiej i nowej rodziny nie było sprawą Jezusa, gdyby Jezusowi nie zależało na ich szczęściu i radości, nie byłoby cudu przemiany. Małżeństwo jest sprawą Jezusa. Od momentu, w którym małżonkowie łączą się w kościele, tworzą wspólnotę, o którą troszczy się Jezus Chrystus” – mówił bp Wątroba.

Mówiąc o mającym za chwile rozpocząć się „Marszu dla Życia i Rodziny” biskup rzeszowski podkreślił potrzebę radości z bycia razem. „Chcemy też od siebie nawzajem czerpać moc i wsparcie, byśmy w chwilach trudnych nie zrezygnowali, nie poddali się pokusom i łatwym rozwiązaniom, ale dochowali wierności na całe życie” – zakończył bp Jan.

Po Mszy św. odbył się „Marsz dla Życia i Rodziny”, który od 2006 r. organizowany był jednocześnie w kilkudziesięciu miastach Polski. W tym roku marsz odbył się pod hasłem „Polska rodziną silna!” i nawiązywał do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Około półtorej tysiąca osób przeszło ze śpiewem i modlitwą al. Tadeusza Rejtana do Parku Papieskiego przy katedrze.

W Parku Papieskich, po błogosławieństwie bp. Wątroby, rozpoczął się czas zabaw, konkursów i edukacji. Cały czas dochodzili nowi uczestnicy Pikniku Rodzinnego. Organizatorzy przygotowali dla nich 32 strefy, w których można się było bawić i uczyć. Większość z nich obejmowała rozrywkę dla dzieci. Były też strefy edukacyjne i modlitewne przygotowane przez liczne wspólnoty, stowarzyszenia, ruchy oraz poradnie rodzinne i małżeńskie.

W dolnym kościele katedralnym zorganizowano strefę „Tabor”, gdzie odbywała się adoracja Najświętszego Sakramentu i spowiedź. Oprócz atrakcji czekających w różnych strefach, cały czas żyła parkowa scena, gdzie, m.in., grał zespół „Trzy nie 4”. O godz. 18.00, po poświęceniu rozdawanych różańców, zebrani odmówili dziesiątek różańca w intencji małżeństw i rodzin. Całość zakończyła się o godz. 20.00.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.