Dzień wspólnoty Ruchu Światło-Życie
05 września 2010 | 17:11 | ks. as/ms Ⓒ Ⓟ
Uczestnicy letnich rekolekcji Ruchu Światło-Życie spotkali się 5 września w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla na dniu wspólnoty. „Jakże podnosi na duchu świętowanie pośród rzeszy tak zaangażowanych chrześcijan” – powiedział w homilii podczas Mszy św. biskup opolski Andrzej Czaja.
Witając zebranych metropolita katowicki abp Damian Zimoń podziękował organizatorom letnich rekolekcji, moderatorom, animatorom, jak i tym, którzy wzięli w nich udział. Przypominając o rozpoczynającym się nowym roku szkolnym podkreślił, że członkowie lokalnego Kościoła, w którym przed wojną zwykłą praktyką były cztery godziny religii w tygodniu, powinni poczuwać się do odpowiedzialności za kształt katechezy szkolnej.
Homilię w czasie Mszy św. wygłosił biskup opolski Andrzej Czaja, kończąc w tych dniach pierwszy rok posługi biskupiej. Zwracając się do zebranych w archikatedrze wyraził zaskoczenie ich dużą liczbą. „Jakże podnosi na duchu świętowanie pośród rzeszy tak zaangażowanych chrześcijan” – zauważył.
W homilii bp Czaja mówił o wolności, wychodząc od prośby zawartej w modlitwie mszalnej „obdarz ich prawdziwą wolnością”. Zwrócił uwagę, że to wołanie musi owocować, zwłaszcza, że wiele zniewolenia jest dziś także wśród ludzi wierzących. Analizując tekst modlitwy wskazał, że mówi ona o tym, iż wolność jest darem Bożym „Nie da się jej wypracować w oparciu o ludzkie siły” – powiedział. Dodał, że „to Bóg stworzył nas wolnymi”.
„Dar wolności nie oznacza całkowitej niezależności i braku ograniczeń” – powiedział bp Czaja, przypominając, że mówią o tym już pierwsze karty Biblii. Dodał, że Boże przykazania stoją na straży ludzkiej wolności. Mówił też o potrzebie odnalezienia, zrozumienia i przyjęcia Bożego zamysłu wobec człowieka. „Każdy znajduje dobro podejmując Boży plan wobec siebie” – powiedział bp Czaja, powołując się na słowa Benedykta XVI. Stwierdził też, nie ma wolności chrześcijańskiej, jeśli człowiek pragnie panować nad innymi. Przywołując przykład św. Pawła dodał, że wyższym stopniem wolności jest „przyjęcie kajdan dla Ewangelii”.
Kaznodzieja mówił też o wolności i posłuszeństwie. „Posłuszeństwo jest początkiem wolności” – stwierdził. Jako wzór takiego posłuszeństwa wskazał Jezusa, który nie zstąpił z krzyża, bo był bezgranicznie posłuszny Ojcu. Zauważył też, że dla współczesnego człowieka zagrożeniem jego prawdziwej wolności jest tendencja do „życia po swojemu”.
„Nie wolno po swojemu interpretować Bożych przykazań. Nie możemy byle jak żyć, musimy wrócić do radykalizmu Ewangelii” – apelował bp Czaja. Jako źródło prawdziwej mądrości Bożej, potrzebnej człowiekowi do życia w wolności, wskazał Pismo Święte.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.