Dzień Ziemi i nowe katastrofy ekologiczne
27 kwietnia 2010 | 15:39 | O. Stanisław Jaromi OFM Conv. Ⓒ Ⓟ
Minął Międzynarodowy Dzień Ziemi wykorzystywany w Polsce głównie jako okazja do edukacji ekologicznej. Minęła rocznica tragicznej katastrofy w Czarnobylu – trwałe ostrzeżenie przed nadmiarem arogancji i pychy współczesnej cywilizacji naukowo-technicznej. Ale w tych dniach rozgrywają się kolejne wielkie katastrofy ekologiczne, nie nagłaśniane zbytnio przez media, aby nie psuć nam dobrego samopoczucia Panów Świata.
W Zatoce Meksykańskiej z powodu awarii wierzy wiertniczej BP od tygodnia tysiąc baryłek dziennie wycieka do morza zatruwając i niszcząc unikalny ekosystem. Wybuch i pożar spowodował śmierć kilkunastu pracowników i ogromne straty przyrodnicze, a przecież prezydent Obama zezwolił ostatnio na znaczące zwiększenie odwiertów przy wybrzeżach USA.
W brazylijskiej Amazonii popłoch mieszkańców wywołują rządowe plany gigantycznej inwestycji energetycznej – trzeciej największej zapory świata. Ta elektrownia o pięknej nazwie Belo Monte grozi zniszczeniem 150 km biegu rzeki i zalaniem 450 km2 lasu, który jest środowiskiem życia wielu plemion indiańskich. Indianie znad Xingu od lat demonstrują przeciw tej gigantomanii. Wspiera ich wiele stowarzyszeń obywatelskich i organizacji ekologicznych a ich rzecznikiem stał się miejscowy biskup katolicki, Erwin Krautler.
Ekspansja przemysłu na oceany czy w głąb amazońskiego interioru oznaczają zwycięstwo inwestorów poświęcających wszystko dla szybkiego zysku. Zaś ambicje polityczno-gospodarcze USA czy Brazylii sprawiają, że ochrona środowiska najcenniejszych światowych ekosystemów musi ustąpić przed wymogami energochłonnej nowoczesności i rozwoju za wszelką cenę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
absolwent teologii i ochrony środowiska, doktor filozofii, od lat zaangażowany w chrześcijańską edukację ekologiczną, wieloletni delegat franciszkanów ds. sprawiedliwości, pokoju i ochrony stworzenia, przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu - REFA i szef portalu www.swietostworzenia.pl. Interesuje się sprawami dialogu pomiędzy nauką i wiarą, kulturą i duchowością, chrześcijańską wizją świata i różnymi nurtami ekofilozofii. Pracował duszpastersko w Czechach oraz w międzynarodowych centrach franciszkanów w Asyżu, Rzymie i Krakowie; obecnie mieszka w Radomsku.