Dziennik watykański opisuje nową epokę geologiczną – antropocen
27 lipca 2020 | 10:52 | kg (KAI/OR) / hsz | Watykan Ⓒ Ⓟ
Według niektórych uczonych okres, w którym obecnie żyjemy, stanowi nową epokę geologiczną o nazwie antropocen. Ogłosił to włoski dziennikarz Paolo Benatti na łamach watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano” z 26 lipca w artykule „Od człowieka do geologii”. Jego zdaniem cechą szczególną tego okresu jest to, że zmiany na naszej planecie są następstwem nie zjawisk przyrodniczych, jak trzęsienia ziemi, zlodowacenia, uderzenia ciał niebieskich w Ziemię czy wybuchy wulkanów, lecz działalności człowieka.
Człowiek antropocenu wytworzył i pozostawił w środowisku naturalnym substancje nie mające pochodzenia przyrodniczego, np. produkty chemiczne, tworzywa sztuczne i izotopy promieniotwórcze.
Zdaniem autora, powołującego się na „wielu uczonych”, obecna epoka geologiczna rozpoczęła się 16 lipca 1945 o godz. 5.29, gdy pojawił się pierwiastek chemiczny, stworzony sztucznie. W tym dniu koło miasta Alamogordo w amerykańskim stanie Nowy Meksyk, na pustyni zdetonowano pierwszą bombę z ładunkiem plutonowym, zakodowaną jako „The Gadget” (Wynalazek). Był to pierwszy test jądrowy w historii – od tamtego czasu do dzisiaj dokonano, jeśli wierzyć danym oficjalnym, 2421 takich wybuchów.
Sto lat temu na Jasnej Górze odbył się akt oddania Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa
Ich następstwem było powstanie nieobecnych dotychczas w przyrodzie izotopów. Ogólnie biorąc izotopy są atomami o tej samej liczbie atomowej co inne, a zatem zajmują one to samo miejsce w układzie okresowym pierwiastków, ale mają odmienną masę atomową. Te właśnie izotopy, trwałe i mające stać się częścią przyszłej stratygrafii [działu geologii historycznej zajmującego się ustalaniem wieku i przyczyn rozmieszczenia skał w skorupie ziemskiej] naszej planety, opowiedzą naszym potomkom dzieje nieba, pełnego anhydrytu węglowego, pochodzącego ze spalania węgla i ropy naftowej. To stal, beton i plastyk będą mogły charakteryzować naszą osobistą warstwę geologiczną, tym samym jesteśmy pierwszymi ludźmi, którzy stworzyli sztuczną geologię – twierdzi publicysta watykański.
Według niego od wspomnianego 16 lipca 1945 można mówić o rozpoczęciu tego etapu dziejów współczesnych, który nosił nazwę „zimnej wojny”, a więc okresu, którego jednym ze szczególnych symboli jest broń jądrowa. Napięcie między dwoma supermocarstwami, trwające prawie pół wieku, chociaż nie przerodziło się nigdy w bezpośredni konflikt zbrojny, rozwinęło się z biegiem lat w rywalizację na wielu płaszczyznach: wojskowej, kosmicznej, technologicznej, ideologicznej, psychologicznej, sportowej itp. Przyczyniło się to, przynajmniej częściowo, do rozwoju i ewolucji samego społeczeństwa wraz z nadejściem trzeciej rewolucji przemysłowej. Rywalizacja i wojna – rzeczy równie stare jak człowiek – pociągały za sobą zmiany, które dziś widzimy i z których korzystamy w postaci wytworów, poruszających gospodarkę globalną.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.