Dziennikarze dyskutowali o ekologii integralnej
27 września 2024 | 00:20 | dg | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Czy w przekazie klimatycznym jest miejsce na zielony konserwatyzm i ekologię integralną? To temat dyskusji, w której udział wzięli dziennikarze z najważniejszych polskich redakcji katolickich. – Kościół może i chce włączać się w działania na rzecz ochrony środowiska, a przede wszystkim wzmacniania postaw solidarności społecznej – przekonuje Anna Piwowarska z Fundacji Polska z Natury.
Anna Piwowarczyk z Fundacji Polska z Natury relacjonuje: „Spotkaliśmy się w gronie przedstawicieli najważniejszych redakcji katolickich, by otworzyć wewnętrzną dyskusję o miejscu ekologii integralnej w szeroko pojętej debacie klimatycznej – czy ta narracja ma jeszcze w ogóle szansę zaistnienia, kto i w jaki sposób powinien ją kształtować, co Kościół może wnosić dziś jako wspólnota w budowaniu społecznego zaangażowania na rzecz środowiska jako dobra wspólnego?”.
Wśród ekspertów, którzy wprowadzali w tematykę poszczególnych dyskusji, byli o. Kordian Szwarc OFM („Czy ekologia to temat trudny dla Kościoła?”), Agnieszka Wącławska, ambasadorka programu Zakorzenione (Lokalna sprawczość – inicjatywy oddolne na rzecz ochrony środowiska i klimatu) i Paweł Musiałek, prezes Klubu Jagiellońskiego (Jak osadzić zielony konserwatyzm w publicznej debacie o ochronie środowiska i klimatu?). Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej KAI.
– Bardzo żywa dyskusja i zaangażowanie gości wydarzenia wskazują, że Kościół – w rozumieniu wspólnoty, którą tworzy każdy z nas, ale też jako instytucja – może i chce włączać się w działania na rzecz ochrony środowiska, a przede wszystkim wzmacniania postaw solidarności społecznej, w której troska o dzieło Stworzenia jest naturalną częścią – dodaje Anna Piwowarczyk, kierowniczka kampanii.
Wydarzenie odbyło się w ramach programu „Piękno tej ziemi”, realizowanego przez Fundację Polska z Natury.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.