Nie jesteśmy już obcymi, ale braćmi

Krzysztof Tomasik / mz, Warszawa, 2016-01-19

Spotkanie Franciszka z rzymską gminą żydowską – „najstarszą diasporą na Zachodzie”, było kolejnym ważnym krokiem na drodze, którą katolicy i Żydzi podążają razem nie jako obcy, ale jak rodzina wyznawców Chrystusa ze „starszymi braćmi” (jak pragnął tego św. Jan Paweł II) lub z „ojcami w wierze” (jak uzasadniał to teologicznie Benedykt XVI).

W przemówieniu z okazji 50. rocznicy ogłoszenia historycznej deklaracji Soboru Watykańskiego II „Nostra aetate” papież powiedział: „Dokument ten stanowi ostateczne «tak» dla żydowskich korzeni chrześcijaństwa i nieodwołalne «nie» dla antysemityzmu. Nie jesteśmy już obcymi, ale przyjaciółmi, braćmi i siostrami. Pomimo naszych różnych perspektyw, wyznajemy jednego Boga, Stwórcę wszechświata i Pana historii. A On, w swej nieskończonej dobroci i mądrości, zawsze błogosławi nasze zaangażowanie w dialog”.

Po wiekach sporów i przemocy, nieufności i zacietrzewienia dialog odbywa się nie tylko w cieniu Zagłady, ale i w świetle ważnych deklaracji i spotkań. Stąd tak ważny jest obchodzony co roku w Kościele 17 stycznia Dzień Judaizmu. Oby nie był tylko okolicznościową „akademią”, ale zachętą do studiowania relacji z judaizmem w seminariach i przez katolików świeckich oraz aby narastało pragnienie zrozumienia chrześcijaństwa wśród rabinów i społeczności żydowskiej.

Sama obecność papieża w synagodze jest też czytelnym znakiem o wymiarze symbolu dla każdego i pokazuje, że dialog z Żydami jest dla chrześcijan bardzo ważny, gdyż dzięki żydowskim korzeniom chrześcijaństwa istnieje między nami wyjątkowa i szczególna więź. I jak powiedział papież: „Żydzi i chrześcijanie powinni czuć się braćmi, zjednoczeni przez tego samego Boga i wspólne bogate dziedzictwo duchowe, na których trzeba się opierać w dalszym budowaniu przyszłości”.

Wizyta Franciszka była też ważna dlatego, że przypomniała, iż „świat bez Boga” potrzebuje Boga i prawdziwych wartości moralnych.

Krzysztof Tomasik


Komentarze (2)

kłopocik

12 miesięcy temu

Jeśli wszyscy się powołują na ten dokument, to może czas nadać mu wyższą rangę. Obecnie jest to tylko deklaracja. Pojawiają się głosy że nie jest ona obowiązująca w wystarczającym stopniu.

Odpowiedz

ton

11 miesięcy, 4 tygodnie temu

jak zaplacimy 65 mld $ za rzekome utracone mienie w czasie II ws to bedziemy jeszcze lepszymi bracmi, co to za dialog, co to za belkot, przeciez istnieje tu niewyobrazalna przepasc! Nie ma Jezusa Chrystua, nie ma dialogu!

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook