Ekumenizm świadectwa

Marcin Przeciszewski / br, Warszawa, 2016-02-14

Ekumenizm świadectwa Fot. Paulina Matysiak - fotoKAI

Spotkanie Franciszka z Cyrylem otwiera nowy rozdział w budowaniu jedności katolicko-prawosławnej - a jest nim ekumenizm świadectwa. Dialog teologiczny jest ważny, ale ważniejsze wobec wyzwań jakie stawia świat, jest wspólne świadectwo.

Wobec zagrożenia pokoju, wojen na Bliskim Wschodzie, Afryce i na Ukrainie, obaj pasterze zdali sobie sprawę, że odrębny głos Kościołów nie wystarczy. W Syrii, w Iraku i w innych krajach Bliskiego Wschodu czy Afryki Północnej chrześcijanie masowo opuszczają tereny, gdzie obecni byli od czasów apostolskich. Pilnie potrzeba jest międzynarodowej solidarności: współpracy, pomocy humanitarnej dla nieznanej w historii fali uchodźców oraz zapewnienie im możliwości powrotu. Obaj zwierzchnicy apelują o rozwiązanie konfliktów przez negocjacje i położenie kresu terroryzmowi. Podkreślają potrzebę dialogu międzyreligijnego, szacunku dla innych religii i potępiają zbrodnie „w imię Boga”.

Deklaracja wskazuje, że potrzebne jest wytyczenie wspólnej drogi -  wobec wyzwań stawianych przez świat - jaką iść winny oba Kościoły. A problemów jest wiele: agresywna sekularyzacja, ograniczanie praw wierzących, rażąca niesprawiedliwość, kryzys rodziny czy brak szacunku dla życia poprzez aborcję, eutanazję i manipulacje genetyczne. Pasterze dostrzegają, że wspólne świadectwo niezbędne jest Europie, by ostały się wartości, które stanowią jej fundament, wyrastający z judeo-chrześcijańskiego pnia.

Problemem w dialogu z prawosławiem rosyjskim jest jego podporządkowane władzy. A wielka machina dyplomacji rosyjskiej, do której należy i sam patriarcha, mówi co innego na zewnątrz, a co innego robi u siebie. A skoro teraz patriarcha potępił "zbrodnie w imię Boga", to należy wywrzeć nań nacisk, aby przestał uzasadniać agresję na Ukrainę poprzez teorię "Russkiego Miru" - a zbrodnie te potępił. Ostatecznym sprawdzianem wiarygodności patriarchy winno być  zaproszenie Franciszka do Rosji, bez obaw, że jego autorytet zblednie na tle Następcy św. Piotra.

Marcin Przeciszewski

Komentarze (2)

observer

9 miesięcy, 3 tygodnie temu

dlaczego mam szanowac inne religie np islam, co to znaczy dialog miedzy religijny, tzn o czym sie rozmawia, o niczym! Proponuje nie wtracac sie w sprawy Ukrainy i Syrii, to moze bardzo bolec.

Odpowiedz

gośććććć

9 miesięcy, 3 tygodnie temu

Trudno się dziwić iż liczba praktykujących stale drastycznie spada ?!
A może kościół by coś poruszył zrobił dla swych "owieczek" ?
Bo owieczki stale tylko dają i dają i modlą się ??
A może kościół by spróbował coś zrobić dl osób niepełnosprawnych ? Cierpiących za życia na ziemi ?
Temat jest bardzo ważny ! A mianowicie niesprawiedliwości na grupach niepełnosprawności ! Pracodawcy biorą ciężki pieniądze od państwa za te grupy ! A furtka w przepisach pozwala traktować osobę niepełnosprawną na równi z pełnosprawnymi ? Czyli krótko . niepełnosprawny musi !! się zrzec swoich uprawnień tyra nieraz więcej godzin i ciężej niż osoba w pełni sił a pracodawca ma tego niepełnosprawnego za DARMO na koszt nas wszystkich podatników !!! Nikt tu nie chce aby kościół uprawiał politykę !! Lecz żeby wystąpił do władz z tym tematem oraz zaczął poruszać temat na kazaniach niedzielnych !! Czy my juz i tak poszkodowani przez los nie możemy prosić kościół o tak niewielką pomoc ?~!

Odpowiedz
Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook