Ekumenizm świadectwa

Marcin Przeciszewski / br, Warszawa, 2016-02-14

Spotkanie Franciszka z Cyrylem otwiera nowy rozdział w budowaniu jedności katolicko-prawosławnej - a jest nim ekumenizm świadectwa. Dialog teologiczny jest ważny, ale ważniejsze wobec wyzwań jakie stawia świat, jest wspólne świadectwo.

Wobec zagrożenia pokoju, wojen na Bliskim Wschodzie, Afryce i na Ukrainie, obaj pasterze zdali sobie sprawę, że odrębny głos Kościołów nie wystarczy. W Syrii, w Iraku i w innych krajach Bliskiego Wschodu czy Afryki Północnej chrześcijanie masowo opuszczają tereny, gdzie obecni byli od czasów apostolskich. Pilnie potrzeba jest międzynarodowej solidarności: współpracy, pomocy humanitarnej dla nieznanej w historii fali uchodźców oraz zapewnienie im możliwości powrotu. Obaj zwierzchnicy apelują o rozwiązanie konfliktów przez negocjacje i położenie kresu terroryzmowi. Podkreślają potrzebę dialogu międzyreligijnego, szacunku dla innych religii i potępiają zbrodnie „w imię Boga”.

Deklaracja wskazuje, że potrzebne jest wytyczenie wspólnej drogi -  wobec wyzwań stawianych przez świat - jaką iść winny oba Kościoły. A problemów jest wiele: agresywna sekularyzacja, ograniczanie praw wierzących, rażąca niesprawiedliwość, kryzys rodziny czy brak szacunku dla życia poprzez aborcję, eutanazję i manipulacje genetyczne. Pasterze dostrzegają, że wspólne świadectwo niezbędne jest Europie, by ostały się wartości, które stanowią jej fundament, wyrastający z judeo-chrześcijańskiego pnia.

Problemem w dialogu z prawosławiem rosyjskim jest jego podporządkowane władzy. A wielka machina dyplomacji rosyjskiej, do której należy i sam patriarcha, mówi co innego na zewnątrz, a co innego robi u siebie. A skoro teraz patriarcha potępił "zbrodnie w imię Boga", to należy wywrzeć nań nacisk, aby przestał uzasadniać agresję na Ukrainę poprzez teorię "Russkiego Miru" - a zbrodnie te potępił. Ostatecznym sprawdzianem wiarygodności patriarchy winno być  zaproszenie Franciszka do Rosji, bez obaw, że jego autorytet zblednie na tle Następcy św. Piotra.

Marcin Przeciszewski

Komentarze (2)

observer

11 miesięcy temu

dlaczego mam szanowac inne religie np islam, co to znaczy dialog miedzy religijny, tzn o czym sie rozmawia, o niczym! Proponuje nie wtracac sie w sprawy Ukrainy i Syrii, to moze bardzo bolec.

Odpowiedz

gośććććć

11 miesięcy temu

Trudno się dziwić iż liczba praktykujących stale drastycznie spada ?!
A może kościół by coś poruszył zrobił dla swych "owieczek" ?
Bo owieczki stale tylko dają i dają i modlą się ??
A może kościół by spróbował coś zrobić dl osób niepełnosprawnych ? Cierpiących za życia na ziemi ?
Temat jest bardzo ważny ! A mianowicie niesprawiedliwości na grupach niepełnosprawności ! Pracodawcy biorą ciężki pieniądze od państwa za te grupy ! A furtka w przepisach pozwala traktować osobę niepełnosprawną na równi z pełnosprawnymi ? Czyli krótko . niepełnosprawny musi !! się zrzec swoich uprawnień tyra nieraz więcej godzin i ciężej niż osoba w pełni sił a pracodawca ma tego niepełnosprawnego za DARMO na koszt nas wszystkich podatników !!! Nikt tu nie chce aby kościół uprawiał politykę !! Lecz żeby wystąpił do władz z tym tematem oraz zaczął poruszać temat na kazaniach niedzielnych !! Czy my juz i tak poszkodowani przez los nie możemy prosić kościół o tak niewielką pomoc ?~!

Odpowiedz
Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook