Wędrówka ludów

Paweł Bieliński / mz, Warszawa, 2016-02-29

Trwa nieustający napływ setek tysięcy uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki. Dotychczas otwarta i gościnna Europa zaczyna doświadczać skutków tej współczesnej wędrówki ludów, rodzącej uzasadnione obawy o zmiany demograficzne i kulturowe na naszym kontynencie, a także o przenikanie bojowników radykalnej wersji islamu, którzy mogliby rozpętać tu antyzachodni dżihad. Olbrzymią rolę mają więc do spełnienia władze państw, których zadaniem jest weryfikacja tożsamości i zamiarów przybyszów.

Ochroną bezpieczeństwa mieszkańców Europy nie można jednak przesłonić podstawowego faktu, że większość uchodźców z Syrii czy Iraku emigruje ze swych ojczyzn, aby uciec przed prześladowaniami religijnymi i wojną. Wiele syryjskich miast i wsi przypomina Warszawę po powstaniu w 1944 r., o czym przekonał się w czasie niedawnej wizyty w tym kraju przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Europa stoi przed dylematem: z jednej strony jej obowiązkiem wynikającym z prawa międzynarodowego jest pomoc uchodźcom, z drugiej – trzeba wziąć pod uwagę, że tylko w Unii Europejskiej 23 mln ludzi nie mają pracy, i to w pierwszym rzędzie o nich muszą zadbać rządy państw. Dlatego idealnym rozwiązaniem byłoby – po udzieleniu czasowej pomocy uchodźcom już przebywającym w Europie – stworzenie im możliwości powrotu do ojczyzny. Wymaga to jednak zaprowadzenia tam pokoju (na co się na razie nie zanosi), a także odbudowy zniszczonych krajów. W tym kierunku zmierza propozycja patriarchy melchickiego, by pomóc sfinansować każdej rodzinie remont jednego pokoju, w którym mogłaby zacząć prowadzić normalne życie. Doprowadzenie do pokoju jest zadaniem polityków, obudowę może wesprzeć każdy z nas. Osiągnięciu obu tych celów warto też towarzyszyć modlitwą.

Paweł Bieliński

Komentarze (3)

korwinista

10 miesięcy, 3 tygodnie temu

moi dziadkowie nie uciekali ani przed Niemcami ani Rosjanami ale stawili opor, czynny-bierny. Jak ktos chce mieszkac w Polsce prosze bardzo "zakasac rekawy" i do pracy A NIE NA ZASILEK. Wystarczy troche pogrzebac w prasie aby sobie uswiadomic ze to jest tzw haos kontrolowany, swietnie tworzony przez agenture i finansjere miedzynarodowa. Jest ciekawa wypowiedz nt min Orbana. Dziwie sie ze w dobie internetu, Pan nie potrafi znalesc mnostwa filmikow gdzie pokazuje sie tzw strefy "no go" nie wspominajsc o zadaniach szariatu. To nie jest fiasko multi kulti ale zamierzony i udany efekt upadku europy. Jezeli JSw Franciszek mial powiedziec ze "nie musimy rozmnazac sie jak kroliki", podczas gdy oni maja 6-8 dzieci z jednej kobiety, to przy rozbrojeniu mezczyzn i zniewiescieniu, los nasz jest przesadzony. 80-90%, dane sa rozne, to mezczyzni w wieku 15-25 lat, ktorzy ni9e chca pracowac a granice panstw szturmuja sila, szkoda ze nie chcieli tak walczyc u siebie w kraju tylko tu w europie.

Odpowiedz

teresa

10 miesięcy, 3 tygodnie temu

To prawda,że imigranci są zdeterminowani.Jednak weźmy pod uwagę ile przeszli i w jakich warunkach znajdują się obecnie. Jestem pewna ,że chcieliby wreszcie odpocząć,znaleźć ciepły kąt i zacząć pracować. Potrzeba nauki języka polskiego, jeśli przybędą do nas. Rozmiary tego kataklizmu,ilość osób przybywających do Europy rzeczywiście grozi rozpadem Unii Europejskiej. Co można zrobić w tej sytuacji?
Rejestrować dokładnie wszystkich i rozsyłać do państw członkowskich. I modlić się razem z nimi.

Odpowiedz

korwinista

10 miesięcy, 2 tygodnie temu

jak ktos chce byc dobry dla ludzi niech bedzie dobry za swoje pieniadze, poza tym islam jest niezgodny z konstytucja RP. Jak Pani chce ich rejestrowac, mordercow Papaly nie mozna znalezc, smiech na sali

Odpowiedz
Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook