Dziś dzień otwarty w kieleckim seminarium
14 czerwca 2022 | 12:50 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Wizyta w pokoju kleryka, poznawanie postaci błogosławionych związanych z kapłańską uczelnią w Kielcach, czy wspólny grill – to niektóre elementy Dnia Otwartego, na które zaprasza dzisiaj kieleckie Wyższe Seminarium Duchowne.
Seminarium – najstarsza uczelnia wyższa w Kielcach, oczekuje na gości w godzinach od 9 do 13. Pod przewodnictwem kleryków uczestnicy wydarzenia będą mogli poznać dzieje uczelni i zwiedzić jej zakamarki, od najstarszych liczących blisko 300 lat po współczesne. Chętni obejrzą wystawy, np. misyjną, zajrzą do posiadającej bogaty księgozbiór biblioteki oraz posłuchają świadectw kleryków o ich drodze do wyboru kapłaństwa.
Przypomniane zostaną także postaci błogosławionych, którzy uczyli się i pracowali w kieleckim seminarium. Ukończyli je m.in. bł. ks. Józef Pawłowski (proboszcz parafii katedralnej który był później rektorem uczelni, męczennik Dachau), bł. ks. Jerzy Matulewicz i sługa Boży ks. Wojciech Piwowarczyk, który tworzył zręby opieki nad środowiskiem osób niepełnosprawnych w diecezji kieleckiej.
Przełożona Generalna Zgromadzenia Sióstr Prezentek: zależy mi na rzetelnym wyjaśnieniu sprawy
– Serdecznie zapraszamy starszych i młodszych, babcie i dziadków, rodziców z dziećmi, grupy szkolne i parafialne. Spędźmy ten czas wspólnie na modlitwie, rozmowie, a także poznawaniu historii najstarszej kieleckiej uczelni wyższej – zachęca w imieniu organizatorów dkn Tomasz Pytlarz.
Formacja w kieleckim seminarium trwa 6 lat. Kieleccy alumni są jednocześnie studentami Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i po ukończeniu studiów otrzymują tytuł magistrów teologii KUL. Wyższe Seminarium Duchowne to najstarsza uczelnia w Kielcach. Została erygowane dekretem biskupa krakowskiego Felicjana Konstantego Szaniawskiego z 1726 roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.