Drukuj Powrót do artykułu

Inauguracja ogólnopolskiego Roku Świętego Stanisława Kostki

06 stycznia 2018 | 13:10 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ

W uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia w diecezji płockiej zainaugurowany zostanie Rok Świętego Stanisława Kostki, który jest patronem dzieci i młodzieży, a także Polski. Biskupi podczas 377. Zebrania Plenarnego w Lublinie poświęcili mu rok 2018, w związku z 450-leciem jego śmierci, a także z uwagi na zwołany przez papieża Franciszka synod biskupów nt. młodzieży, który odbędzie się w październiku.

Ogólnopolskie obchody Roku Świętego Stanisława Kostki zainaugurowane zostaną w diecezji płockiej w uroczystość Objawienia Pańskiego, podczas Mszy św. ze specjalnymi nabożeństwami.

W tym roku pielgrzymowaniu będzie towarzyszył św. Stanisław Kostka – młody Święty, syn Ziemi Mazowieckiej: „Chcemy uczyć się od niego miłości do Jezusa i Maryi. Kiedy Stasiu był chory, przyszła do niego Matka Boża i pochylając się nad nim złożyła mu w ramionach Dzieciątko Jezus. Jest więc św. Stanisław poniekąd ekspertem, przewodnikiem, na naszej drodze do zjednoczenia z Bogiem, który stał się na nas małym, bezbronnym dzieckiem. W radosnej atmosferze Objawienia Pańskiego rozpoczniemy w prastarej diecezji płockiej specjalny rok jubileuszowy św. Stanisława Kostki, związany z 450 rocznicą jego narodzin dla nieba” – zapowiada bp Libera.

W roku 2018 w diecezji płockiej odbędzie się wiele wydarzeń, upamiętniających postać św. Stanisława Kostki, który żył na mazowieckiej ziemi: urodził się 28 października 1550 r. w Rostkowie, a ochrzczony został w parafii św. Wojciecha w Przasnyszu. Zmarł 15 sierpnia 1568 r. w Rzymie. Obecnie jest to główny patron diecezji płockiej. Wybrany został oficjalny wizerunek Świętego, promowany w 2018 roku (autorstwa Elżbiety Hoffmann), powstało także logo roku.

W ramach obchodów Roku Świętego Stanisława Kostki w niedzielę 14 stycznia w kościołach odczytany zostanie List Pasterski Episkopatu Polski na Rok św. Stanisława Kostki. W kolejnych miesiącach zaplanowano m.in. peregrynację relikwii Świętego, wyznaczono szesnaście miejsc świętych, w których można otrzymać odpust zupełny, wystawę tematyczną w Muzeum Diecezjalnym, wydanie okolicznościowego albumu, zjazd szkół noszących imię św. Stanisława Kostki, promocję filmów dedykowanych Świętemu. Odbędą się też konkursy wiedzowe i imprezy sportowe.

Św. Stanisławowi Kostce zostaną poświęcone także m.in. Płockie Dni Pastoralne w kwietniu, Diecezjalne Dni Młodych i Marsze dla Życia i Rodziny w czerwcu, Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej na Jasną Górę w sierpniu, Ogólnopolska Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży do Rostkowa i Przasnysza pod hasłem „KOSTKA znaczy więcej” (są to miejsca z nim związane), sympozjum Koła Naukowego Wyższego Seminarium Duchownego w listopadzie. Natomiast liturgiczną uroczystość św. Stanisława Kostki 18 września poprzedzi specjalne Triduum.

Ponadto w ciągu całego roku każdego 18 dnia miesiąca (18 września przypada wspomnienie liturgiczne św. Stanisława Kostki) w parafiach sprawowane będą nabożeństwa ku jego czci.

Centralna uroczystość roku jubileuszowego w diecezji płockiej będzie miała miejsce w niedzielę 19 sierpnia (w pierwszą niedzielę pod 450. rocznicy śmierci św. Stanisława Kostki) z udziałem kard. Stanisława Dziwisza z Krakowa. Ponadto w dniach 25-26 września w Płocku odbędzie się Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski.

Uroczyste zakończenie Roku Świętego Stanisława Kostki (w którym znajdzie się także wiele nawiązań do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości) w diecezji płockiej odbędzie się w Uroczystość Chrystusa Króla 25 listopada 2018 r. w parafii św. Stanisława Kostki w Rypinie.

Informacje o Roku Świętego Stanisława Kostki w diecezji płockiej znajdują się na podstronie: www.kostka450.diecezjaplocka.pl i w mediach społecznościowych (Twitter i Facebook). Oznaczone są hashtagiem #kostka450.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.