Pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Matki Elżbiety Róży Czackiej
19 maja 2022 | 06:01 | maj | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Dziś, 19 maja, w Kościele po raz pierwszy obchodzone będzie liturgiczne wspomnienie bł. Matki Elżbiety Róży Czackiej. – Już teraz widać owoce beatyfikacji m. Elżbiety. Odczuwamy jej obecność i działanie. Ogromnie wzrasta też kult. W ciągu ostatnich miesięcy Laski odwiedziło już ponad tysiąc grup z Polski i z całego świata – mówi s. Radosława Podgórska FSK. Dziś o godz. 9 Mszy św. w kaplicy w Laskach będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.
Liturgiczne wspomnienie bł. Matki Elżbiety Róży Czackiej, przypadające 19 maja, połączone będzie ze Świętem Ośrodka dla Niewidomych w Laskach, który jest duchowym pomnikiem Założycielki. Jak informuje s. Podgórska, święto Ośrodka, obchodzone dotychczas 15 maja, zastaje od tego roku przesunięte właśnie na 19 maja.
Obchody rozpoczną się o godz. 9 od Eucharystii w kościele rektorskim pw. Matki Bożej Anielskiej w Laskach. Liturgii będzie przewodniczył metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz. Uczestnicy będą się też modlić przy sarkofagu bł. Matki Elżbiety.
W ramach świętowania przewidziany jest też koncert uczniów Szkoły Muzycznej w Laskach, która w tym roku obchodzi swoje 25 – lecie a także dzień otwarty w Ośrodku dla Niewidomych – pierwszy po pandemii. – Będzie można wejść do Ośrodka i odwiedzić wiele różnych miejsc. Świętowanie odbywać się będzie bez szczególnej pompy, po laskowemu ale w duchu wielkiego dziękczynienia za beatyfikację – mówi s. Podgórska.
W wydarzeniu uczestniczyć będą siostry franciszkanki, wychowankowie Ośrodka i ich rodziny oraz zaproszeni goście, w tym przedstawiciele lokalnych władz.
S. Podgórska zwraca też uwagę na odczuwalne już teraz wielkie owoce beatyfikacji. – Mamy poczucie, że Matka jest wśród nas, że jest żywa, że nadal działa, tylko w inny sposób. Jej obecność jako błogosławionej doceniają też pedagodzy i wychowawcy w naszym Ośrodku – podkreśla. Jak zaznacza, młodzież w Laskach jest różna, ale pewna jej część jest niezwykle poruszona beatyfikacją Matki Czackiej; przyjmują ją jako swoją patronkę.
Niezwykłym owocem beatyfikacji jest też wielki wzrost kultu Matki Czackiej i zainteresowanie jej osobą. –Jest to coś, czego się zupełnie nie spodziewałyśmy. Przyjeżdża niesamowicie dużo grup. W ciągu ostatnich miesięcy było ich w Laskach ponad tysiąc – z Polski i z całego świata – opowiada s. Podgórska. – Przeżywamy swego rodzaju szok, że Matka jest tak bardzo chciana wśród ludzi, że tak bardzo przemawia świadectwo i przykład osób niewidomych – dodaje.
Jak podkreśla, z dzisiejszej perspektywy widać, że wszystkie wydarzenia związane z przygotowaniem do beatyfikacji, były jedynie drobnym wstępem do czegoś naprawdę istotnego, co dzieje się teraz.
W związku z pielgrzymkami i obecnością gości w Laskach zmieniło się wiele od strony organizacyjnej. – Trzeba się było np. przygotować do przyjmowania grup i kierowania ich ruchem – zaznacza s. Podgórska. – To, że tak wiele się dzieje, jest jednak ważne i miłe – stwierdza.
W każdą pierwszą niedzielę miesiąca w kaplicy w Laskach sprawowana jest Eucharystia w intencjach za wstawiennictwem Matki Elżbiety a następnie dziękczynna adoracja za jej beatyfikację. W modlitwie uczestniczą siostry franciszkanki ale też bardzo wielu świeckich. Jak stwierdza s. Podgórska, kaplica jest zawsze pełna.
Każdego 19 dnia miesiąca Msza św. z intencjami za wstawiennictwem Matki Czackiej odprawiana jest też w kościele św. Marcina w Warszawie. Tam również modli się wiele osób.
Beatyfikacja bł. Stefana Wyszyńskiego i bł. Elżbiety Róży Czackiej odbyła się 12 września 2021 r. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Rytowi beatyfikacji oraz uroczystej Mszy św. przewodniczył w imieniu papieża Franciszka kard. Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.