Dziś pokaz filmu „Kościół katolicki w Polsce podczas II wojny światowej”
21 października 2022 | 16:11 | Arch. Warszawska | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Archidiecezja Warszawska zaprasza na prezentację filmu Pawła Woldana „Kościół katolicki w Polsce podczas II wojny światowej”, która odbędzie się dziś (21 października) o godz. 18:00 w sali dolnego kościoła Wszystkich Świętych. To fabularyzowany dokument, w którym przedstawiono historię duchowieństwa i wiernych w czasie wojny i okupacji. Pokaz filmu jest organizowany dla księży, katechetów oraz zainteresowanych dziennikarzy.
W prezentacji wezmą udział m.in. bp Michał Janocha, reżyser Paweł Woldan, prof. Jan Żaryn, główny konsultant historyczny filmu, prezes Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego. Po pokazie przewidziana jest dyskusja z twórcami filmu.
„Kościół katolicki w Polsce podczas II wojny światowej. Część I” to fabularyzowany dokument opowiadający o losach Kościoła katolickiego w Polsce po agresji Niemiec 1 września 1939 roku. W filmie przedstawiono historię duchowieństwa i wiernych w czasie wojny i okupacji, ze szczególnym uwzględnieniem roli hierarchów takich jak kardynał August Hlond.
– Robiąc film historyczny, reżyser musi zapomnieć o swoich ambicjach artystycznych. Profesjonalizm i artyzm to dwie różne rzeczy, czasem się wykluczające. Mój film jest dobry, ale nie jest artystyczny. To wycieczka pasjonująca, opowiada nie tylko o ofiarach, ale i bohaterach polskiego Kościoła jak kard. Hlond czy abp Sapieha. Dzięki nim mieliśmy Kościół taki, jaki mamy, czyli wspaniały – powiedział reżyser filmu, Paweł Woldan.
Autor filmu szczególną uwagę zwrócił na politykę okupacyjną Niemiec i jej wymiar wobec Kościoła katolickiego – grabieże kościołów, profanacja miejsc i symboli świętych. Ukazano także martyrologię duchowieństwa, jednej z najbardziej prześladowanych grup polskiego społeczeństwa podczas okupacji. Nie pominięto także omówienia stosunku kościoła katolickiego do władz okupacyjnych i ogólnie pojętej, zbrodniczej polityki III Rzeszy. W filmie wykorzystano materiały archiwalne z września 1939 r. oraz z całego okresu II wojny światowej.
Reżyser i scenarzysta filmu, Paweł Woldan jest autorem ponad 80 filmów dokumentalnych, w tym wielu poświęconych figurom księży, m.in. o kard. Stefanie Wyszyńskim, kard. Auguście Hlondzie, czy o ks. Jerzym Popiełuszce. Jest laureatem wielu nagród filmowych.
W 2016 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej. W 2017 roku za całokształt twórczości otrzymał Platynowy Opornik na Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci w Gdyni. W 2019 roku Grand Prix Zamojskiego Festiwalu Filmowego – za wybitne zasługi dla polskiej kinematografii historycznej.
Swoją konsultacją produkcję wsparli dyrektor IDMN, prof. Jan Żaryn, Jacek Macyszyn i Mieczysław B. Voght. Za komentarze historyczne do filmu odpowiedzialni byli prof. Jan Żaryn oraz reżyser, Paweł Woldan. Autorem muzyki jest Andrzej Krauze.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.