Dziś rozpoczyna się III Kongres Kultury Chrześcijańskiej
25 września 2008 | 11:00 | im // maz Ⓒ Ⓟ
Po hasłem „Godność czy sukces?” rozpoczyna się dziś III Kongresu Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie. prof. Rocco Buttiglione, abp Tadeusz Gocłowski, Monika Olejnik, rabin Burt Schuman, imam Selim Chazbijewicz, Krzysztof Zanussi – to niektórzy z gości kongresu.
Wśród prelegentów znajdą się także m. in. ks. prof. Tomasz Halik, , ks. prof. Jerzy Szymik, ks. prof. Michał Heller, s. Małgorzata Chmielewska, Andrzej Zoll, Marek Lasota, oraz wielu innych dziennikarzy, historyków, prawników, naukowców, duchownych i artystów
Czterodniowe spotkanie zaplanowano na 25-28 września.
14 września, przybędą do Lublina studenci i wykładowcy Kolegium Rabinackiego w Berlinie, którzy spotkają się ze studentami i profesorami Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie. Najważniejszym dniem tego kilkudniowego spotkania będzie czwartek 18 września, gdy wszyscy: katolicy i żydzi – modlić się będą na terenie b. obozu na Majdanku.
Pierwszego dnia Kongresu, 25 września, prof. Andrea Riccardi – włoski historyk Kościoła i założyciel rzymskiej Wspólnoty św. Idziego oraz abp Tadeusz Kondrusiewicz, metropolita miński z Białorusi, otrzymają tytuły doktorów honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W kolejnych dniach zaproszeni goście będą rozmawiać m.in. o dialogu chrześcijaństwa z kulturą współczesną, o roli kobiet w Kościele, reformie polskiej nauki, najnowszej historii i liberalizmie a także o wspólnocie wartości w Unii Europejskiej.
Abp Józef Życiński, metropolita lubelski, wyjaśnił, że wybór tematu związany jest z faktem, że w polskiej hierarchii wartości sukces zbyt często przysłania godność człowieka. „Wartość sukcesu bywa niekiedy podnoszona do wymiarów absurdalnych. Staje się on jedyną wartością, wobec której zapomina się o godności, o poczuciu honoru czy wstydu. Chcemy przywrócić wartości, jaką jest sukces, odpowiednie miejsce, tak, by nie przesłoniła osoby. Tak, byśmy nie myśleli, że człowiek jest istotą stworzoną tylko do sukcesu. Miarą człowieczeństwa jest także nasz stosunek do cierpienia, a cierpienie trudno uważać za sukces” – podkreślił arcybiskup.
W programie kongresu przewidziano 8 głównych referatów. Zdaniem abp. Życińskiego każdy z nich traktować można jako świadectwo pewnej „Odysei życiowej”, w której zaproszeni goście podzielą się swym doświadczeniem. „Jaką cenę płaci polityk za świadectwo wartości?” – będzie się nad tym zastanawiał prof. Rocco Buttiglione. O tym, jak nie łączyć chrześcijaństwa z polityką, opowie zebranym abp Tadeusz Kondrusiewicz. „Odkrywanie Sensu: między Magnitogorskiem a nową Polską” – to tytuł referatu prof. Jerzego Pomianowskiego. Ks. Michał Heller podzieli się doświadczeniem chrześcijańskiej afirmacji racjonalności. Ks. Jerzy Szymik przedstawi refleksję na temat: „Humanizm Ewangelii a rozczarowania postmoderny”, a Andrzej Szczeklik opowie o „Eksplozji medycyny i godności człowieka”.
Każdego dnia podczas Mszy św. uczestnicy Kongresu modlić się będą za zmarłych: Zbigniewa Herberta, ks. Jana Twardowskiego, ks. Józefa Pasierba, Gustawa Holoubka, Ryszarda Kapuścińskiego, Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Irenę Sendler. Wieczory wypełnią wydarzenia kulturalne – koncerty, wystawy, przestawienia i misteria.
W ramach Kongresu organizatorzy zaplanowali też szereg paneli dyskusyjnych. „Granice sukcesu – pragmatyka zamiast etyki?”, „Być świadkiem wiary w czasie rozmycia wartości”, „Co nam zostanie z ideałów Sierpnia?”, „Chrześcijaństwo bez ognia i miecza”, „Ochrzcić liberalizm?”, „Kościół w Polsce: kryzys, czy prawo wzrostu?” – to tylko niektóre z zaproponowanych tematów.
W Komitecie Honorowym Kongresu zasiadają kard. Paul Poupard – przewodniczący Papieskiej Rady Kultury, kard. Józef Glemp, minister Bogdan Zdrojewski i rektor KUL ks. prof. Stanisław Wilk. Organizatorem Kongresu jest abp Józef Życiński, metropolita lubelski, członek Papieskiej Rady Kultury.
Dla dziennikarzy podczas Kongresu zorganizowane zostanie Centrum Prasowe z dostępem do Internetu i tłumaczeniami wystąpień. Wszystkich dziennikarzy pragnących wziąć udział w Kongresie prosimy o akredytację. Formularz i warunki akredytacji są dostępne na naszej stronie. Na stronie www.kongres.lublin.pl znaleźć można dokładny program oraz zamówić noclegi i obiady w stołówce.
Poprzedni kongres Kultury Chrześcijańskiej odbył się w Lublinie w 2004 r. pod hasłem „Europa wspólnych wartości: chrześcijańskie inspiracje w budowaniu zjednoczonej Europy”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.