Dziś Wielka Sobota w Kościele greckokatolickim
10 kwietnia 2015 | 22:33 | pab Ⓒ Ⓟ
Kościół greckokatolicki obchodzi dzisiaj Wielką Sobotę. Wierni adorują płaszczenicę – rodzaj ikony z wizerunkiem Jezusa złożonego do grobu. Podczas adoracji odmawia się modlitwę Liturgii Godzin, zwaną Wielkimi (Królewskimi) Czasami lub Wielkimi Godzinami Kanonicznymi.
W Wielką Sobotę odprawiane są nieszpory wraz z Liturgią św. Bazylego. Odczytuje się wówczas teksty biblijne, których jest o wiele więcej niż w liturgii Kościoła rzymskokatolickiego. W drugiej połowie nabożeństwa kapłan zmienia czerwone szaty na białe symbolizujące odrodzenie i odczytuje ostatni fragment Ewangelii św. Mateusza mówiący o pustym grobie. Zależnie od możliwości panujących w danej parafii, bywa odprawiana o różnych porach dnia. Wynika to ze znacznych niekiedy odległości dzielących wiernych od świątyń.
Odbywa się też święcenie pokarmów. Zgodnie ze zwyczajem w koszyku zawsze znajduje się pszeniczne ciasto wielkanocne zwane paschą oraz wędliny, nabiał i pisanki. Pokarmy święci się także w Niedzielę Wielkanocną po porannej Eucharystii.
Okres Zmartwychwstania rozpoczyna się w niedzielę o świcie procesją i jutrznią wielkanocną. Podczas nabożeństwa płaszczenica przenoszona jest na ołtarz, gdzie pozostanie przez do Wniebowstąpienia. Następnie odbywa się uroczysta Eucharystia.
Kościoły wschodnie przyjmują podobną zasadę, jak Kościół rzymskokatolicki, że Wielkanoc wypada w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca. Oprócz tego dodają jeszcze warunek, że Święta Zmartwychwstania są obchodzone po żydowskim święcie Paschy. Do tego należy zauważyć, Cerkiew że posługuje się kalendarzem juliańskim, a nie powszechnym gregoriańskim. To wszystko sprawia, że niekiedy Wielkanoc wypada w tym samym terminie, a nieraz rozbieżność sięga kilku tygodni.
W Polsce Kościół greckokatolicki liczy obecnie ponad 30 tys. wiernych w dwóch diecezjach: archidiecezji przemysko-warszawskiej, którą kieruje abp Jan Martyniak i diecezji wrocławsko-gdańskiej pod przewodnictwem bp. Włodzimierza Juszczaka. Kościół ten jest w jedności z papieżem i uznaje jego prymat.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.