Drukuj Powrót do artykułu

Dzisiaj w Kościele greckokatolickim przypada niedziela przebaczenia win

18 lutego 2018 | 17:10 | pab | Przemyśl Ⓒ Ⓟ

Dzisiejsza niedziela w Kościele greckokatolickim nazywana jest niedzielą przebaczenia win lub seropustną. Jest to ostatni dzień przed Wielkim Postem, który grekokatolicy rozpoczną jutro.

Liturgia tego dnia nawiązuje do słów Pana Jezusa: „Jeśli przyniesiesz dar swój do ołtarza i wspomnisz, że brat ma coś przeciwko tobie, idź i najpierw się z nim pojednaj”. Oznacza to, ze wierni – zanim rozpoczną Wielki Post i przygotowania do Wielkanocy – mają się pojednać między sobą.

Z tego względu w cerkwiach odprawiane są nabożeństwa, podczas których głównym gestem jest wzajemne podanie sobie rąk kapłana z wiernymi i wiernych między sobą.

W tradycji niedziela ta nazywana jest również seropustną. Z kolei poprzednia – mięsopustną. Według tradycji od mięsopustnej obowiązywała wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a od seropustnej – od nabiału. Zgodnie ze zwyczajem w dniach ścisłego postu chrześcijanie wschodni nie jedzą ani mięsa, ani nabiału, a dwie ostatnie niedziele przed Wielkim Postem mają być wprowadzeniem i przygotowaniem wiernych do tego okresu.

W Kościołach wschodnich, w tym w Kościele greckokatolickim, Wielki Post rozpocznie się jutro (w poniedziałek). Nie ma zwyczaju posypywania głów popiołem. W tym dniu obowiązuje post ścisły.

W Polsce Kościół greckokatolicki liczy obecnie ponad 50 tys. wiernych. Zamieszkują głównie Podkarpacie, Małopolskę, Dolny Śląsk, Pomorze Zachodnie, Warmię oraz Warszawę. Kościół ten jest w jedności z papieżem i uznaje jego prymat.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.