Dzwon łódzkiej katedry o godz. 4:35 przypomniał o 85. rocznicy rozpoczęcia II Wojny Światowej
01 września 2024 | 11:42 | xpk | Łódź Ⓒ Ⓟ
– Dzwon towarzyszy nam w chwilach radosnych i smutnych. Dzwon przypomina nam o ważnych wydarzeniach i obwieszcza swym głosem to, co jest najistotniejsze dla człowieka. Dlatego dziś w kolejną rocznicę napaści na Polskę zabrzmiały nasze katedralne dzwony przypominając mieszkańcom miasta o tej tragicznej rocznicy – mówi ks. prał. Kulesza.
Być może niejednego z łodzian obudził dziś wcześnie rano – bo o godz. 4:35 – dzwon łódzkiej katedry, który miał przypomnieć wszystkim mieszkańcom naszego miasta o tym, co wydarzyło się 85 lat, kiedy to nazistowskie Niemcy napadły na Polskę.
– Jest to szczególna godzina, gdyż właśnie w tym czasie hitlerowskie Niemcy napadły na Polskę, rozpoczęła się najbardziej okrutna ze wszystkich wojen na świecie. – zauważa proboszcz łódzkiej katedry. Atak Niemców miał miejsce w pobliżu Łodzi, w Wieluniu. Chcąc przypomnieć wszystkim o tej godzinie już od wielu lat uruchamiamy dzwony naszej łódzkiej katedry. Wiemy dobrze, że pokój to jest tak kruchy dar, o który trzeba nam zabiegać, który trzeba nam pielęgnować, o który trzeba nam nieustannie się modlić. – podkreśla ks. Kulesza.
Największy dzwon łódzkiej katedry Serce Łodzi zabrzmiał dokładnie o 4:35, a jego dźwięk obiegł całe miasto spowite snem jego mieszkańców.
Na wieży łódzkiej bazyliki archikatedralnej św. Stanisława Kostki zostały zawieszone cztery dzwony:
- Największy dzwon „Serce Łodzi” o wadze ~2500 kg, dźwięku – cis’, wykonany w 2011 roku w Ludwisarni Felczyńskich, Taciszów.
- Duży dzwon o wadze ~1900 kg, dźwięku – cis’(+), wykonany w XX wieku w Ludwisarni Böhler, Kapfenberg.
- Średni dzwon o wadze ~1100 kg. dźwięku – e’, wykonany w XX wieku w Ludwisarni Böhler, Kapfenberg
- Mały dzwon o wadze ~650 kg, dźwięku – g’, wykonany w XX wieku, w Ludwisarni Böhler, Kapfenberg.
Jak czytamy w podaniach historycznych – nad ranem 1 września 1939 roku o godz. 4:36 wojska niemieckie rozpoczęły działania zbrojne przeciw Polsce bombardując Wieluń, który wówczas leżał niedaleko granicy z Rzeszą Niemiecką. Kilkanaście minut później nastąpił ostrzał polskiego wybrzeża z pancernika Schleswig-Holstein i tak rozpoczęła się II Wojna Światowa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.