Drukuj Powrót do artykułu

Dzwony kościołów garnizonowych odezwą się w godzinę „W”

29.07.2017 , Warszawa / kos / wer Ⓒ ℗

Biskup polowy WP Józef Guzdek zaapelował do kapelanów ordynariatu polowego, aby 1 sierpnia, w 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego odezwały się dzwony kościołów wojskowych w całym kraju. Zachęcił też do udziału w wydarzeniach rocznicowych i godnego uczczenia pamięci powstańców.

Biskup polowy przypomniał, że Powstanie Warszawskie należy do wydarzeń, które głęboko wpłynęły na naszą teraźniejszość. „Z szacunkiem chylimy głowy przed każdym żyjącym powstańcem, który gotowy był oddać swoje życie za wolność i niepodległość Ojczyzny. W modlitwie pochylamy się nad mogiłami żołnierzy Armii Krajowej i innych formacji zbrojnych, harcerzy i harcerek – wszystkich walczących podczas wolnościowego zrywu, a także nad grobami mieszkańców Warszawy, którzy polegli i zmarli, bo pomagali powstańcom, i bo nie opuścili swojego miasta”– napisał bp Guzdek w przesłanym dla KAI apelu.

Czytaj także: Uroczyste wyprowadzenie szczątków ofiar zbrodni komunistycznych z „Łączki”

Ordynariusz wojskowy zaprosił mieszkańców Warszawy do udziału w uroczystościach na Placu Krasińskich, które rozpoczną się 31 lipca o godz. 18.00 Mszą św. „Podczas Mszy św. celebrowanej na Placu Krasińskich 31 lipca br. o godz. 18.00 do Eucharystycznej Ofiary Chrystusa dołączymy ofiarę naszych rodaków złożoną w 1944 roku. Ich krew wołała i nadal woła o świat wolny od wojen, przemocy i deptania ludzkiej godności. Dla nas postawa tamtego pokolenia stanowi zachętę, abyśmy w najważniejszych sprawach umieli się jednoczyć wokół podstawowych wartości, jakimi są: mająca swe źródło w Bogu godność każdego człowieka, dobro Ojczyzny i bezpieczeństwo państwa” – napisał biskup polowy.

Biskup Guzdek zaapelował, aby 1 sierpnia w godzinę „W” uczcić pamięć powstańców zatrzymaniem się na chwilę zadumy. Polecił też, aby w łączności z Warszawą odezwały się dzwony wszystkich kościołów wojskowych. „1 sierpnia, o godz. 17.00 – w godzinie „W” – odezwą się dzwony z wież kościołów i kaplic garnizonowych w całym kraju; niech ich głos będzie zachętą do zatrzymania się, krótkiej refleksji i modlitwy, tam, gdzie będziemy przebywać. Swoją postawą dajmy świadectwo umiłowania Ojczyzny, troski o dobro wszystkich Polaków oraz szacunku wobec bohaterów Powstania Warszawskiego”– zachęcił biskup polowy.

Apel biskupa polowego zostanie odczytany podczas jutrzejszych Mszy św. w kościołach garnizonowych w całym kraju.

Wersja do druku

Przeczytaj także

29 lipca 2017 13:21

Na Żoliborzu uczczono żołnierzy zgrupowania „Żywiciel”

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.