Efrem Klawitter na wystawie w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
23 czerwca 2021 | 09:44 | gie | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W 50. rocznicę śmierci kapucyńskiego artysty Efrema Klawittera (1894-1970), 24 czerwca w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zostanie otwarta wystawa zatytułowana „Zanurzony w Pięknie”.
Efrem (Stanisław) Klawitter – był rzeźbiarzem, malarzem, grafikiem, ale także kapucyńskim kapłanem. Urodził się w 1894 r. w Kcyni na Pałukach w ówczesnym zaborze pruskim. Jako dwunastolatek brał udział w strajku szkolnym domagającym się języka polskiego w modlitwie i nauczaniu. W latach 1911- 1914 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie oraz szkole malarskiej benedyktynów w Beuron w Bawarii. W czasie I wojny światowej wcielono go do armii pruskiej i wysłano na front francuski. Pod koniec wojny został karnie przeniesiony do Wrocławia za skrytykowanie podpalenia przez Niemców katedry w Reims.
We Wrocławiu poznał więzionego kapucyna z Belgii, Efrema Facona, pod którego wpływem postanowił wstąpić do zakonu. W 1920 r. we wspólnocie Braci Mniejszych Kapucynów przyjął imię zakonne Efrem Maria. Część formacji zakonnej odbywał w Belgii, w klasztorze, gdzie gwardianem był inspirator jego powołania – o. Facon. W 1925 r. zasłynął dzięki rysunkom do „Kwiatków św. Franciszka”.
Jego prace artystyczne: rzeźby, medaliony, freski, rysunki, akwarele, witraże oscylują najczęściej wokół tematyki franciszkańskiej, ale artysta malował też pejzaże. W okresie międzywojennym stworzył monumentalne pomniki wybitnych postaci Kościoła: kard. Desire Merciera i kard. Edmunda Dalbora oraz popiersie kard. Augusta Hlonda.
Większość swojego życia spędził w klasztorach na Zachodzie: w Niemczech, Włoszech, Belgii i Hiszpanii. Wrócił do kraju mając 71 lat; jedną z ostatnich jego prac był projekt witraży do kościoła farnego w rodzinnej Kcyni. Zmarł w Warszawie w 1970 r.
Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi 24 czerwca (czwartek) o godz. 16 w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej przy ul. Dziekania 1 na Starym Mieście. Wystawę otworzy ks. bp Michał Janocha, przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski wraz z o. Łukaszem Woźniakiem, prowincjałem Braci Mniejszych Kapucynów Prowincji Warszawskiej.
W terminie do 25 czerwca do 11 września prezentowanych będzie blisko 100 prac o. Efrema ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz ze zbiorów Braci Kapucynów. W tym samym czasie dostępna jest wystawa planszowa ustawiona w kościele o. kapucynów na ul. Miodowej.
Sympozjum poświęcone życiu i twórczości o. Efrema Klawittera odbędzie się 9 września w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.