Egipt: nie dla przemocy wobec kobiet
31 sierpnia 2018 | 11:45 | kg (KAI/AsiaNews) / mip | Kair Ⓒ Ⓟ
Najbardziej znany i najbardziej prestiżowy w islamie sunnickim uniwersytet al-Azhar w Kairze ogłosił w tych dniach orzeczenie prawno-teologiczne, potępiające stanowczo tych, którzy dopuszczają się molestowania seksualnego kobiet. Jest to pierwszy dokument tej rangi, wydany przez tę uczelnię, dotyczący zjawiska bardzo rozpowszechnionego w społeczeństwie egipskim.
Według danych ONZ, ujawnionych w 2017, około 60 proc. Egipcjanek pada ofiarami molestowania seksualnego a 3/4 tamtejszych mężczyzn jest winnych takich czynów.
Nawiązując do faktu, że akty przemocy wobec kobiet wiążą się najczęściej z ich zachowaniem i ubieraniem się, fatwa stwierdza, że „ani ubiór, ani zachowanie nie powinny w żadnym wypadku usprawiedliwiać tego rodzaju działań”. Stanowią one bowiem „zamach na godność i wolność kobiet” – podkreślono w dokumencie.
Potępia on te działania jako „czyny zakazane i postępowania nieprawidłowe”. „Ten, kto dopuszcza się tych molestowań, jest grzesznikiem” – stwierdza jednoznacznie orzeczenie uczelni kairskiej. Jednocześnie żąda od władz, aby doprowadziły do „przestrzegania prawa, które penalizuje takie czyny” oraz do „karania winnych”. Pod tym względem fatwa odwołuje się do przepisów z 2014, przewidujących kary za nie.
Sprawa molestowania i przemocy wobec kobiet zwróciła szczególnie uwagę opinii publicznej w czasie protestów w Kairze w 2011, które doprowadziły do upadku prezydenta Hosniego Mubaraka. W czasie tłumnych manifestacji na stołecznym placu Tahrir tysiące kobiet były molestowane. Najczęściej polegało to na wyciąganiu ich z tłumu i pastwieniu się nad nimi przez grupy chuliganów, najczęściej w młodym wieku. Rozmiary tego zjawiska sprawiły, że dość szybko powstał ruch wolontariuszy, broniących kobiet podczas dużych zgromadzeń publicznych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.